Bir intihar saldırısı 1970’lerden beri Afganistan’da ölen ilk ABD dışişleri bakanlığı yetkilisi de dahil olmak üzere, altı kişinin ölümüne ve NATO hava saldırıları ülkenin çatışma ölçek kanlı bir hatırlatma oldu bir hafta sonu boyunca 10 çocuk öldürüldü.

Bir ABD askeri konvoyu valilik ve maiyeti geçti gibi Cumartesi günü, bir saldırganın Qalat merkezinde patlayıcı dolu bir araç patlattı. Patlamada bir genç Kabil görevli diplomat, Anne Smedinghoff dahil, her iki gruptan birçok kişinin ölümüne ve ciddi şekilde yaralandı.

Ayrı, 10 çocuk, bir Afgan kadın ve Afgan istihbarat ajansı için bir ABD’li sivil danışman aynı gün doğu Kunar uzak bir parçası bir saat süren savaş sırasında hava saldırılarında öldürüldü, üst düzey yerel yetkililer söyledi. “Doğumundan sonra Sabah, uçaklar gökyüzü ve hava saldırılarında çıktı başladı ve akşama kadar devam etti,” Ayrıca bombalama oldu Shultan içinde yerel konsey başkanı olan aşiret yaşlı Gül Paşa, dedi.

Üst düzey bir Taliban komutanının evinde, ama öylesine kadın ve ailesinin üyeleriydi biri ve 12 yaş arasındaki çocuklar vardı, Paşa telefonla Associated Press söyledi.

“Ben onlar evden saldırı altında oldukları ve evinde ateş ediyorlardı, çünkü tüm bu çocukların ve kadınların evde olduğunu bildiğini sanmıyorum,” diye ilçesinden telefonla Associated Press söyledi.

Yabancı güçlerin neden olduğu sivil kayıplar sokak gösterileri ve Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de dahil olmak üzere yetkililerin kınama isteyen, Afganistan’daki savaşın en duygulu ve yüksek profilli konulardan biri olmuştur.

Bunlar, ulusal bir öfke sık parlama noktası olarak kalır ve onun emriyle yere ihmal edilmiş görünse de, bu yılın başlarında Karzai, hava saldırılarında demekten Afgan güçlerinin yasaklandı.

Ölümlerin en üst düzey ABD genel olarak, Martin Dempsey, personelin ortak şeflerinin başkanı, bu yaz Taliban’a karşı mücadelede öncü olması bekleniyor Afgan askerler, uzun vadeli eğitim planları görüşmek üzere ülkeye geldi geldi.

Smedinghoff, Qalat, Zabul’daki ilinde öldürüldü Dışişleri Bakanlığı memuru, Afganistan’da hizmet etmeye az dört ay vardı Chicago’dan gelen 25 yaşındaki basın sözcüsü oldu. Saldırının zamanda o kitapları teslim yardım için yerel bir lise için başlık olmuştu. Devlet ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bir önceki aya göre az Kabil’de bir ziyaretimde tanıştığım Smedinghoff, kişisel bir haraç ödedi. O organize yolculuk, sadece ikinci yurtdışı görevde birisi için prestijli bir rol sorumlu koymak ve o büyük potansiyeli olan, “canlı, akıllı, yetenekli” olarak onu hatırladım olmuştu.

Onun ölümü ABD’nin desteklediği ve Afganistan’da hükümetiyle mücadele Taliban ve diğer grupların bu o değerleri arasındaki uçurumu bir hatırlatma oldu, Kerry konsolosluğu ziyaret edildi İstanbul’da diplomatlar söyledi.

“Ben, herkes bir fark yaratma insanların hayatlarını değiştirme diplomasi olasılıkları inanan öncesinde onun geleceği ile tüm bir genç 25 yaşındaki bir kadın,, olağanüstü sert çelişkiyi açıklamak için hiçbir kelime vardır düşünüyorum Bir okul için onları teslim etmek kitap bilgi alıyordu etkisi, ve biri, bir şekilde hayatını alarak kendi araç bir bilge ders ve nasılsa yapıcı, sürücüler olduğunu ikna etti ve biz beş hayatını kaybedecek. “sahip

Smedinghoff çalışmış kime gazeteciler ve diğerleri övgüler de vardı. “Bağlılık her zaman beni etkiledi Anne Smedinghoff kaybı üzüntü. Afganlar için kitap almak için RIP Anne & Fedakarlığın takdir,” önde gelen Afgan kadın hakları aktivisti Wazhma Frogh Twitter söyledi.

“Anne yardımcı olmak için kendi yolumdan gidiyor, yararlı ve nazik. Trajik,” Wall Street Journal muhabiri Maria Abi-Habib Twitter söyledi.

Geçen yıl, ABD hükümetinin geliştirme kolu, USAID için diplomatik bir pasaport bir sivil çalışma Doğu Afganistan’da bir intihar saldırısında öldü. Ama Afganistan’da öldürülen son ABD dışişleri bakanlığı diplomat 1979 yılında başarısız bir kaçırma sırasında vuruldu Büyükelçisi Adolph Dubs oldu.

Smedinghoff anne, Tom ve Mary Beth, kendi kızı yas ve ona bağlılık öven kısa bir bildiri yayınladı. “Annie, sen de yakında bize bıraktı,” dediler. “Biz o sevdi ne yaptığını bilerek teselli, ve o dünyada olumlu bir fark yaratmak için yardımcı olarak onu ülkesine hizmet olduğunu vardır.

“O özellikle Afgan halkı ile doğrudan çalışma fırsatı zevk ve her zaman uzanmak ve savaşla harap olmuş bir ülkede yaşayanların hayatlarında bir fark yaratmak için yardım için fırsat arıyordu.”

Taliban hükümeti veya bir NATO konvoyuna ya hedeflemek istemişti söyleyerek, saldırının sorumluluğunu üstlendi. “Biz bunlardan biri bekliyordu,” bir sözcüsü, Qari Yusuf Ahmedi, Associated Press söyledi. “Bu ikisini aynı anda ortaya çıktığını bizim iyi şans oldu.”

Yerel istihbarat ajansı subaylarının yönettiği bir takas işlemi şiddetli direniş ile karşılaşınca Kunar eyaletinde Taliban ile 18 saatlik bir çatışmanın patlak Wasifullah Wasifi, eyalet valisi için bir sözcü dedi. Bir soruşturma çocuk ve kadının öldüğünü nasıl içine yol almıştı Wasifi söyledi. NATO liderliğindeki koalisyon Kunar sivil kayıplar iddialarının farkındaydı ve onları içine bakarak söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir