Bir bebek sahibi mi düşünüyorsunuz? Finlandiya’ya hareket düşünebilirsiniz – bir anne olmak için dünyanın en iyi yer, Çocuk 14. Anneler Endeksi Kaydet göre.

Endeks, Dünya Anneler raporunun bu grupta yıllık Devlet parçası, refahı anne ve çocuk arasındaki bağlantıyı göstermek için tasarlanmıştır. Rapora göre, ve 287.000 kadın hamilelik ya da doğum ölmektedir – daha doğdukları gün üçüncü bir kalıp daha – Her yıl, yaklaşık üç milyon bebek yaşamlarının ilk ayı içinde ölür.

Endeks bir annenin iyi varlık beş göstergelerine göre ülkeler sırada yer: anne sağlığı (anne ölüm riski); çocuk (beş yaşın altındaki çocukların ölüm oranı) refah, eğitim durumu (örgün eğitim süresinin bir kadının dizi alır) ve siyasi durumu (ulusal hükümet kadınların katılımı).

Finlandiya kendi Kuzey komşuları ve diğer Batı Avrupa ülkeleri tarafından yakından takip edildi. Avustralya ilk 10 içinde yer olmayan tek Avrupa ülkesi oldu.

Amerika Birleşik Devletleri diğer yüksek gelişmiş ülkelere göre, beş yaş altı ölüm oranları, anne ölüm ve siyasal katılım düşük performanslı, 30. sırada yer aldı.

Sanayileşmiş ülkelerin yaşam ilk gününde ölen bebeklerin sadece% 1 için hesap, ancak aralarında ABD yaklaşık 11.300 ölüm her yıl ile en yüksek ölüm oranı vardır. Sanayileşmiş dünyanın ikinci en yüksek – Rapor erken doğum (sekiz doğumda bir) ülkenin yüksek oranda bu bağladı.

ABD aynı zamanda herhangi bir sanayileşmiş ülkenin en yüksek genç doğum oranına sahip – ve ABD’de genç annelerin daha az eğitim, doğum öncesi bakım, ve eski meslektaşlarının daha mali kaynaklara sahip olma eğilimindedir.

10 kötü yerlerden bir anne olmak gibi Sahra Altı Afrika ülkelerinde son sırada gelen Demokratik Kongo Cumhuriyeti, sırada yer aldı.

Yeni doğan, çocuk ve anne ölüm oranları son yirmi yılda gelişmekte olan dünya çapında düşüş olsa da, rapor ilerleme bu bölgede en yavaş olmuştur bulundu. Gelişmekte olan ülkeler sırasında, önce kadınlar ve bebekler için temel sağlık eksikliği, ve yeni doğan ve anne ölümlerinin çoğunluğu için doğum, muhasebe sonra.

Tüm ülkelerde yetersiz veri veya 100.000 altında bir ulusal nüfus olanlar hariç dahildir – Anneler Endeksi 176 ülke sırada yer aldı.

En iyi 10

1. Finlandiya
2. İsveç
3. Norveç
4. İzlanda
5. Hollanda
6. Danimarka
7. İspanya
8. Belçika
9. Almanya
10. Avustralya

En kötü 10

167. Fildişi Sahili
168. Çad
169. Nijerya
170. Gambiya
171. Orta Afrika Cumhuriyeti
172. Nijer
173. Mali
174. Sierra Leone
175. Somali
176. Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir