Başka sitelerden sitemize verilen bağlantılara İngilizce “backlink” denilmektedir. Backlink’ ler sitemizin seo yapılandırmasında büyük önem taşımaktadırlar. Daha önce de bahsettiğim gibi backlink’ ler sizi arama motorlarına öneren komşularınız olacağından, sayfanıza bağlantı veren sayfaların kaliteli ve Google tarafından güvenilir olarak görülmesi önemlidir. Bu da kısa zamanda seo’ nun başarılı olmasını sağlar. Tam tersi durumlarda, yani kalitesiz ve kopya içeriklerden oluşan veya xxx ya da adult sitelerden gelen backlink’ ler seo için iyi referans oluşturmayacaklar ve sitenizin seo çalışması aleyhine bir backlink oluşturacaklardır.

Arama motorlarıBacklink konusunda sitemize kefil olacak olan sitelerin gerekli özene ve özgün, kaliteli içeriğe sahip olması için çok değerlidir. Bunun için kalitesiz dizin siteleri de tercih etmememiz gereken bir yol olacaktır.

Backlink konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise tüm backlink’lerin ana sayfanıza verilmemesi gerektiğidir. Arama motoru optimizasyonu backlink’ lerinizin doğal olduğunu ifade edebilmeniz sitenize ait farklı sayfalara da backlink almanız ile mümkün olacaktır.

Backlink’lerinizi oluştururken bir gün içerisinde çeşitli yollarla onlarca, yüzlerce bağlantı sağlamanız durumunda arama motorları bunun doğal olmadığını fark edecek ve sitenize itibar etmemeye başlayacaklardır. Dolayısıyla, backlink oluşumunuzu zamana yaymalı ve doğal yöntemlere başvurmalısınız.

Dikkat ettiyseniz, backlink oluşturma gerçekten özen gösterilmesi gereken bir konu olup, seo açısından, sitenizin lehine ya da aleyhine kullanılabilecek bir yöntemdir. Bunun için, backlink’lerinizi takip etmeniz ve bilginiz dışında oluşan linklerden kurtulmaya çalışmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir