Hareketli Bağdat’ın göbeğinde, gazete binaları barged kızgın çetelerin. Onlar, ekipman çökerttiğini dosyaları çaldı, gardiyanlar ve işçilerin dövdü ve bir çatı bir kişi attı.
Pazartesi eşzamanlı gelişeceğini saldırılar, görünüşe Kerbela’da Şii din adamı doğru kritik olarak görülen bir hikaye öfkeyle kaynaklanmıştır. Polis Salı günü olaylar incelenmiştir.
Irak’taki BM misyonunun “hiçbir koşulda kabul edilemez.” Olarak saldırılar çarptı Irak’ta UNESCO saldırıların etkisini duyduğu endişeyi vurguladı.
“İfade özgürlüğü Irak’ta gerçek demokrasinin kurulması ve sürdürülebilir bir barış oluşturmak için önemli bir unsurdur,” Irak’ta Louise Haxthausen UNESCO Direktörü dedi.
Saldırılarından önce, Yunus el-Araf, Parlamento editörü, o Habercilik Özgürlüğü Gözlemevi (JFO), Iraklı bir medya izleme göre, Mahmud el-Sarkhi, bir ateşli Şii din adamı öfkeli takipçileri ile görüştüğünü söyledi.
Onlar din adamı zorla Kerbela’da Şii dini otorite devralmaya planlıyor düşündüren Parlamentosu’nda bir parça tartışılmıştır.
Makalede ayrıca Kerbela’da el-Sarkhi konutu, Güney Irak’ın Şii kalbi, sopa ve bıçaklarla silahlanmış takipçileri onlarca tarafından korunan bir konuma sahip, silahlı bir kampı andıran dedi.
Al-Araf o kağıdın kendisi tarafından üretilen bir haber ajansı tarafından yazılmış olduğunu yazı ile öfkelenen insanlar açıkladı söyledi.
Ama daha sonra, saldırganların Irak’ın başkentinde dört bağımsız gazetelerinden binaları girdi – Anayasa, Irak Gelecek, İnsanlar ve Parlamento, gözlemevi dedi.

En az altı kişi yaralandı, polis söyledi.
Beşinci Bağdat günlük gazete, al-Mada, çalışanları Salı günü tehditleri aldı, gazetenin genel müdürü CNN söyledi. Mada Arapça “menzil” demektir.
Cleric sözcüsü ofisinde saldırıları ile ilgisi vardı ve onları kınadı dedi. JFO saldırıları kınadı ve gazetecilerin araştırmak ve korumak için yetkililere çağrıda bulundu.


Irak lideri Saddam Hüseyin ve ve demokrasinin gelişiyle çöküşünden sonra, canlı bir medya sahnesinde bağımsız gazete ve yayın çıkışları bir takım ile, Irak’ta ortaya çıkmıştır ya da politik hareketlerin bağlı.
Ama gazetecilik Irak’ta tehlikeli bir çağrı, orada savaş başladı 2003 yılından bu yana uygulamaya amacıyla gazeteciler için en tehlikeli ülkelerinden biri olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir