Balın kalbe faydaları

Bal Dünyanın en önemli besin kaynaklarından birtanesidir.Ayrıca bal bitkidirde.Bal milyonlarca çiçeklerden alınan bitki özlerinden arıar tarafından yapılmaktadır.Bal insandaki birçok hastalığın çözüm yoludur.Bal üretimi çok büyük bir çaba gerektirir. 450 gramlık saf balı elde edebilmek için yaklaşık olarak 17.000 balarısının 10 milyon çiçeği ziyaret etmesi gereklidir.

Arıların bal yapımında etkisi çoktur ve hiçkimse arıların nası üretim yaptığını bilemez.Sırlarını çözememişlerdir.Arılar çok akıllı ve akıl almaz bir özellikte hayvanlardır.

Balın o kadar çok faydası vardır ki saymakla bitiremeyiz.Bal enerji veren sağlıklı bir besin kaynağıdır.Dışardan etki edecek hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma yapar.İdrar sökücüdür.Midedeki bağırsaktaki yaralara iyi gelir.

Bal tüketenlerde yaşlanma geçikir.İnsanların daha sağlıklı ve uzun yaşamasını sağlar.Kalp hastalarına ve çarpıntısı olanlara iyi gelir.Dolaşım sistemini güçlendirerek temizler.Damar sertliği ve damar tıkanıklığına karşı etkilidir.Soğuk algınlığında atibiyotik etkisi göstermekteir.

Bal cildinizi büyük anlamda besler.Cildinizi sağlıklı,nemli ve gergin tutar bu sayede güzel bir görüntü ortaya çıkarır.Bal ile vücudunuzdaki rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

Sindirime gerek kalmadan direk kana karışır. Özellikle ılık su ile şerbet yapılıp içilirse birkaç dakikada kana karışıp vücuda enerji verir. Bal yenebileceği gibi cilde ve yaralara da sürülebilir. Şerbeti ile gargara yapılırsa boğazları rahatlatır. Çay ve süt gibi içeceklerde şifalı bir tatlandırıcı olarak kullanılabilir.

Bal vücudun erken yıpranmasını engelleyen bir besindir. Bal sinir bozukluğu nedeniyle uyuyamayan insanların sinirleri teskin eder. Mide ülserine de balın faydası vardır. Bal damarları genişletip, yüksek tansiyonu, düşürür. Kalbi kuvvetlendirir ve çarpıntıları giderir.

Bal tüketen herkes bu gibi hastalıklardan kurtulablir ve bağışıklılığını güçlendirebilir.Balı sütle karıştırıp içtiğinizdede etkisini daha çok görebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir