Cemalnur Sargut 1952 yılında İstabul ‘da doğmuştur. Hocası tarafından 1966 yılında kurulmuş olan Türk Kadınları Kültür derneği başkanı olarak atamıştır. TÜRKAD olarak adlandırılan bu kuruluşun liderliğini Cemalnur Sargut üstlenmektedir. Cemalnur Sargut ‘un liderliğinde tasavvufun kişi ve toplumların ortak dili, ortak nefesi olabileceği inancıyla her kesimden bilim, kültür ve sanat insanını, manevi şahsiyeti ve her düzeyden dinleyiciyi bir araya getiren uluslararası sempozyumlar düzenlemektedir. Bu konferanslarda, ilmi hal, ibadeti aşka yolculuk olarak gören İslâm tasavvufunun günümüz sorunlarına getirdiği çözümler ele alınmaktadır.

Cemalnur Sargut bugüne kadar birçok sorunu ele almıştır ve birçok sorunu da çözmüştür. Cemalnur Sargut İslam tasavvuflarına önem göstermektedir. İslam tasavvufunun anlaşılması ve tanınmasında büyük rol oynamıştır. Tassavvuf yorumlarının yapılmasına ortam sağlamaktadır. İslam ‘ın tanıtılması için doğu ve batı arasında köprü kuran kişidir. İslam ‘ı tüm herkese iyi bir şekilde tanıtma yolundadır. Türk kadınlarının kültürü hakkında birçok çalışmaya imza atmıştır. Temel değerlendirme hassasiyetinde ve her an kendini yenileme özelliğine sahip bir kişiliği vardır.

İstanbul doğumlu olan Cemalnur Sargut mutasavvuf bir ailenin kızıdır. Gençliğinde felsefeye ilgi duyan düşünürlerin hayatını araştırmıştır. Bu ilimin yaşanamayan bir ilim olduğunu anlayınca Mevlana ya yönelmiştir. Hocası Semiha Ayverdi ‘nin izini takip etmiştir. Gençlerle birlikte Kur-an yolunda ilerlemiştir. Cemalnur Sargut bu güne kadar birçok sempozyumda yer almıştır. Bu sempozyumlar birçok kişi için faydalı olmuştur. Cemalnur Sargut yaptığı işten çok memnundur. Ömrünün sonuna kadar da bu işi yapacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir