Cep telefonlarının ve operatör baz istasyonlarının sağlık üzerindeki etkileri hakkında bir çok araştırma yapılmış ve bilinmeyen bir çok sonuç çıkmıştır. Bu güne kadar yapılan hayvan deneyleri üzerinde kanserojen bir radyasyonik etkiye ulaşılamamıştır. Yapılan çalışmalar sonrasında cep telefonlarının beyin üzerindeki baş ağrısı, psikolojik etkileri açıklanamamıştır. Cep telefonunun veya araç telefonunun bugüne kadar açıklanmış tek etkisi trafik kazası riskini arttırması olmuştur.

Bugüne kadar herhangi bir etkisi ispatlanamamıştır ancak bu herhangi bir zararı olmadığı anlamına gelmez. Bu konu üzerinde hala çalışmaların olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Konunun sağlık üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak telefonların standartlara uygun üretilmesi, baz istasyonlarının yaşam alanlarına yakın olmaması, bakımlarının düzenli olarak yapılması, cep telefonları satın alınırken aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Elektro manyetik aletlerin hayatımızdan çıkması mümkün değildir ancak bu aletlerin kullanımı azalırsa sağlıksal sorunlar da o kadar azalacak anlamına gelmektedir.

Adi marka cep telefonları satın almak ta radyasyonik olmasa da başka türlü yollardan sağlığımıza kast edebilir. Cep telefonu pili patlamaları bunlara örnektir. Buna göre her yeni teknolojide dikkat edilmesi gereken kurallar; imal edilirken dikkat edilmesi, satın alınırken dikkat edilmesi, kullanılırken dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir