Çin Merkez Bankası bir ABD önderliğindeki yaptırım Pyongyang nükleer programı için fon sınırlamak için itin uygun düşen, büyük bir Kuzey Kore banka ile iş yapan durdu.

Banka hesabına kapatma kararı Kore yarımadasında gerginlik bir artış izler ve Pekin Pyongyang üzerinde daha fazla baskı yerleştirmek için istekli olduğunu bir işareti olabilir.

ABD Hazine Kuzey Kore’nin nükleer ve füze yayılması faaliyetlerinde “önemli bir mali düğüm” olduğunu söyleyerek, Mart ayında yaptırımlar ile, Dış Ticaret Bankası, Kuzey Kore’nin ana döviz banka çarptı. Banka Ocak ve Mart aylarında tanıtılan genişletilmiş BM Güvenlik Konseyi yaptırımları tarafından varlık donuyor için hedeflenen kurumlar arasında seçildi değildi.

, Japonya ve Avustralya gibi diğer ülkelerde bu yana Dış Ticaret Bankası karşı yaptırım uygulayarak ABD katıldı, ancak Çin, Kuzey Kore’nin en yakın ekonomik ortağı olarak bankalardan işbirliği nakit akımları durdurmak için çabaları önemlidir.

Kuzey Kore: Bir kaçakçı cenneti
“Pyongyang baskı Pekin baskı” için bir sürücü Kurt Campbell göre, Kuzey Kore Washington’un politikasının merkezinde olması gerekir, Şubat ayına kadar Doğu Asya için devletin ABD sekreter yardımcısı.

“Çin Merkez Bankası onun hesabı kapattı ve aynı zamanda tüm fon bu hesabına ilişkin transfer durdurdu olduğunu Kuzey Kore’nin Dış Ticaret Bankası bir uyarı gönderdi,” Çin Merkez Bankası Salı söyledi. Bu etkilenen ne kadar para hakkında herhangi bir bilgi veya hareketin zamanlaması sağlamak için reddetti.

Çin Merkez Bankası döviz işlemleri için ülkenin en büyük bankası, bu nedenle hesap kapatma Kuzey Kore kurum zarar verebilir. Küçük bölgesel kuruluşlar da dahil olmak üzere diğer kurumlar, ayrıca döviz fırsatlar taşıma kapasitesine sahip olduğu için ama etkisi tüm Çin bankaları tarafından yönüyle empoze sürece az olması muhtemeldir.

“Bu bir basınç yükseltiyor bir ama çok açık sınırlar ile bir parçasıdır. Bu Kuzey Kore görüşmeleri onları geri almak için bir girişim bazı sınırlı ağrı hissettiren bir parçasıdır,” Stephanie Kleine-AHLBRANDT, International Kuzeydoğu Asya müdürü söyledi Kriz Grubu.

Çin Merkez Bankası tarafından hareket aynı zamanda banka kendisi yerine büyük diplomatik motifler ile risk yönetimi yansıtabilir. ABD Hazine Dış Ticaret Bankası ile iş yapmanın riskleri dikkatli olmak için dünya çapında finans kurumları uyarmıştı.

2006 yılında ABD Banco Delta Asya, Kuzey Kore fon düzenlenen Makao kıyısında yaptırım sonra, Bank of China ile Makao şubesinde donma Kuzey Kore ile ilgili varlıklar tarafından benzer bir şekilde yanıt verdi.

Çin’in en büyük ticaret ortağı ezici kadar Kuzey Kore’nin en önemli resmi müttefiki gereğidir, ve. Ancak Kore savaşı kadar uzanır ittifak, uzun gergin olmuştur. Analistler Pyongyang ısrarla bu Pekin’in kapsamlı ekonomik reformlar taklit teşvik etmek için Çin girişimleri reddetti, ve Çin’in Kuzey Kore’nin nükleer silah programını bölgesel güvenlik uygulamalarını giderek alarma büyüdü söylüyorlar.

Bu yılın başlarında Pekin uzun menzilli Aralık ayında roket ve Şubat ayında nükleer bomba test sonrasında, Pyongyang karşı yeni BM Güvenlik Konseyi yaptırımları iki takım onayladı. Geçen ay Çin Devlet Başkanı Xi Jinping “hiçbir ülke bencil kazançlar için kaosa bir bölge ve hatta tüm dünya atmak için izin verilmesi gerektiğini” söyledi – bir yorum yaygın olarak Kuzey Kore bir azarlama olarak yorumlanabilir.

Birçok Çinli işletmelerin hayati mal ve nakit ülkenin erişim sağlayan, Kuzey Kore ile yakın ticaret ilişkileri korumak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir