Dünyanın en büyük çölleri arasında, gizemli bir parlaklık kayalar ve kaya yüzlerinde bulunmuştur. Manganez, arsenik ve silika bu katmanlar çöl vernik olarak bilinen ve Şili’deki Atacama Çölü, California Mojave çöl, ve diğer birçok kurak yerlerde bulunur. Onlar vernik parçaları kazıyarak tarafından, şaşırtıcı renk ile çöl glitter yapmak ve olabilir, yerli insanlar kaya duvarları ve yüzeylerde ilginç semboller ve görüntüleri oluşturduk.

Nasıl vernik formları jeologlar tarafından yoğun araştırmalara rağmen, çözülmesi ise henüz terk. En teori belirlenecek henüz binlerce yıl boyunca ya da ekolojik süreçleri ile hareket kimyasal reaksiyonlar tarafından üretilir öneririz.

Colorado Üniversitesi’nden Profesör Carol Cleland,, çok farklı bir öneri vardır. O çöl vernik alternatif, görünmez biyolojik dünyanın tezahürü olabilir inanıyor. Cleland, üniversitenin Astrobiyoloji merkezinde dayalı bir filozof, bu ruhani boyutu gölge biyosfer çağırır. “Fikir basittir,” diyor. “Dünya biz şu anda bildiğimiz yaşam tarafından paylaşılan birinden tamamen farklı bir biyokimya var mikrobiyal yaşam formları ile birlikte yaşayan olabilir.”

Bu çarpıcı bir fikir: Biz hayatın başka bir etki alanı ile gezegenimizin paylaşmak David Toomey onun yeni yayınlanan Garip Hayat dediği gibi bu, “periler ve sadece hedgerow ötesinde elfler dünyasına gibi” var: Çok Hayat için ara , Our Own Çok farklı. Ama kendi alternatif biyosfer sadece bilimsel merak daha fazla olacaktır: varlığını büyük ölçüde başka evrende yaşam bulma beklentileri artıracağını için, önem taşımaktadır. Arizona State Üniversitesi’nden Paul Davies, dediği gibi: “Hayat yeryüzünde birden fazla kez başladıysanız, evrenin onunla dolu olduğunu neredeyse kesin olabilir.”

Biz 19. ve 20. yüzyıllarda tüm bilimsel gelişmelere rağmen, çağlar için bu karanlık yaşam formları ile bir gezegen paylaşımı olduğunu gerçekleştirmek için başarısız oldu dışarı çıkıyor Ancak, aynı şekilde, o zaman hakkında tekrar düşünmek gerekebilir Biz başka dünyalara yaşam için avlamak yol. Robot uzay aracı – bu Mars rover Merak gibi – kesinlikle karmaşıktır. Ama modern bilimin kümelendiği laboratuarlar henüz kendi gezegende onları fark varsa yabancı kuruluşlar tespit Ne yapabiliriz ki? Bu nokta ABD biyolog Craig Venter tarafından vurgulanmaktadır. Olarak o dikkat çekmiştir: “Biz Mars’ta yaşam arıyorsanız ve hatta Dünya’da ne bilmiyorum!”

Bir gölge biyosfer kavramı ilk Astrobiyoloji International Journal of 2006 yılında bir kağıt Cleland ve onun Colorado arkadaşı Shelley Copley tarafından açıklanan ve şimdi Nasa Ames Araştırma de dayanır astrobiyologlar Chris McKay de dahil olmak üzere pek çok bilim adamı, tarafından desteklenmektedir Merkezi, California, ve Paul Davies.

Bu araştırmacılar hayat birden fazla Dünya’da şeklinde bulunabilir inanıyoruz: – Bizimki gibi – standart yaşam ve “garip hayat”, onlar vadeli gölge biyosfer conjectured sakinleri. Adenin, sitozin, guanin ve: 20 amino asit en fazla ve sadece dört kimyasal bazın yapılmış bir DNA genetik kod oluşur proteinler: “Bugüne kadar Dünya üzerinde tespit ettik tüm mikro-organizmalar kendi gibi bir biyoloji oldu Timin, “Cleland diyor. “Ancak doğada ve en az bir düzine üsleri kadar 100 amino asit vardır. Bu kolay kendi. Daha da önemlisi çok farklı bir biyokimya ile yaşam formları oluşturmak için uzak geçmişte kombine olabilir, bazıları hala köşelerinde bulunabilir gezegenin. ”

Bu garip yaşam nokta bugüne kadar bilim başarısızlığı şaşırtıcı görünebilir. Gezegenimizin doğal seyri titizlikle, bir mikrobiyal bir de olsa yaşam yepyeni bir tür, kaçırılmış olabilir, bu yüzden nasıl bilim adamları tarafından incelenmiştir ve analiz edilmiştir? Cleland bir cevabı var. Bugün mikro-organizmalar tespit etmek için kullandıkları yöntemler kendi biyokimya üzerine kurulu ve bu nedenle gölge mikrop tespit aciz vardır, o savunuyor. Garip mikrobiyal yaşam örneği sadece biyokimyacı ‘problara tepkileri tetiklemek olmaz ve çöp ile atılan sona ereceğini.

Onlar gölge biyosfer hakkında ipuçları verecektir, çünkü çöl vernik gibi açıklanamayan olaylar önemli nedeni budur, o, diyor. Biz arkalarında mevduat bırakarak, oksitleyici mineraller ile enerji üretmek garip mikropların el işi olduğu basit bir nedenle çöl vernik kaynağını tespit etmek için başarısız olmuş olabilir.

Gölge biyosfer fikri de tartışmalıdır ve diğer bazı bilim adamları tarafından meydan. “Ben mikrobiyoloji 300 yıl sonra biz bugün hakkında bilmek tür farklı bir biyokimya olması gerekiyor olmasına rağmen bu organizmaların tespit olmazdı çok olası olduğunu düşünüyorum,” İngiltere Merkezi Profesörü Charles Cockell diyor Edinburgh Üniversitesi’nde Astrobiyoloji için. “Gerçekten çok olası değildir,” olan merkezin resmi Edinburgh bir törenle bu hafta açılacak Cockell, ekler.

Yolları gölge biyosfer var olup olmadığını belirlemek için bulunabilir gerekir, Dimitar Sasselov, Harvard Üniversitesi’nde astronomi profesörü ve Yaşam Girişimi Harvard Kökeni müdürü diyor. . Eğer canlılar tarafından yayılan karbon miktarını kadar güvenebilirsiniz bir ipucu istiyorsanız “- Bunu yaptığınızda inek, koyun, çim, bitkiler, ormanlar ve tüm gezegenin bakteri, size% 5 civarında bir fark var bulmak Eğer Dünya’nın standart biyosfer ve atmosfer bulmak miktarı yola verilen miktar karşılaştırdığınızda. ”

Diğer bir deyişle, yeryüzündeki standart yaşam formlarının emilim ile açıklanabilir daha atmosferde biraz çok miktarda karbon dioksit bulunmaktadır. Tabii ki bu hesaplamalarda bir hata, olabilir. Alternatif olarak, gölge biyosfer bu aşırı sorumlu olabilir, Sasselov diyor. “Bir gölge biyosfer için bol miktarda bulunmaktadır açıktır Yani bazı iddia olarak Elbette, biz o yok göstermek için güçlü kanıtlar var, doğru değildir Aslında, tam tersi doğrudur:… Etmiyoruz reddetmek için iyi yeterli kanıt var. ”

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, bilim adamları – garip gibi gölge biyosfer sakinleri açıklayan rağmen – hala karbon temelli kuruluşlar olacağını varsayabiliriz. Bu silikon gibi diğer unsurlar, dayalı karmaşık kimya mümkündür, onlar kabul ama bu alternatifleri karbon üretebilirsiniz organik maddelerin çok çeşitli oluşturamazsınız. Diğer bir deyişle, gölge biyosfer, Varsa, neredeyse kesinlikle yabancı bir çeşitlilik olsa, karbonlu yaşam yaşadığı edilecektir.

“Milyarlarca yıl önce, karbon biyokimya farklı dayalı Hayat yeryüzünde çeşitli yerlerde ortaya olabilirdi,” Cleland diyor. . “Bu çeşitler, Sonunda bazlar ve amino asitlerin farklı kombinasyonları dayalı bir olurdu – DNA ve 20 amino asitlerden yapılan protein dayalı – çok hücreli varlıklar oluşan ve yeryüzündeki yaşamın baskın şeklinde oldu biz bulmak nedeni budur. Biz, insanlara böceklerden ve kuşlara bitkilerden, bildiğimiz yaşamın genetik kodu olarak DNA vardır Ancak, farklı üsleri ve proteinler dayalı diğer yaşam formları hala hayatta olabilir -.. gölge biyosferdeki ”

Farklı bir umudu bir kompleks organik kimyasal aynı kimyasal formüle sahip olsa da iki farklı şekillerde gelebilir dikkat çekiyor Sasselov, ile vurgulanır. Her biri diğeri için bir ayna görüntüsü ve farklı bir kiralite olduğu söylenir. “Amino asitler bir örnektir,” Sasselov diyor. Tüm diğer yaşam formları ile ortak – -. “Her Vücudumuz sağ elli ve sol-elli geliyor sadece protein oluşturmak için solak sürümlerini kullanan sağ-elli amino asitler sadece vücudumuz tarafından göz ardı edilir Ancak,.. sadece sağ-elli amino asitler kullanmak yere gezegendeki bazı organizmalar, olabilir. Onlar gölge biyosfer garip hayatını yapabiliriz. ”

Ama nasıl bilim adamları bu garip hayat belirlemekte? Mikroplar genellikle büyümeye ve tüketmek çok şüpheli örnekleri besin besleme tarafından laboratuarlarda tespit edilir. Daha sonra elde edilen kültürler analiz edilebilir. Bir garip yaşam formu – bir tek proteinlerin sağ-elli amino asitler dışında oluşan yapılmış gibi – ancak, solak besin yanıt vermez. Bu kültür oluşturmak ve varlığını kayıt başarısız olur.

Bu soruna bir çözüm Sasselov ve Yaşam Girişimi arkadaşlarının Harvard Origins tarafından takip ediliyor. Veya biyonik sistemi – – sağ elini DNA ve sağ elini ribozomlar da dahil olmak üzere sağ elini bileşenden sadece yapılan Onlar yapay bir hücre inşa ediyoruz. “Sağ elini yaşam formları orada varsa, bunların birçok virüs olacak – bizim biyonik hücrelerin DNA kaçırmak için çalışır hangi,” Sasselov ekler. “Onlar ne zaman kendi varlığının kanıtı bırakacaktır. Esasen biz gölge biyosfer yaşayan ve bu yüzden varlıklarını ortaya olabilecek herhangi bir sağ elini virüsleri yakalamak için bal tuzaklar inşa ediyoruz.”

Diğer bilim adamları farklı bir yaklaşım göstermektedir – Dünya en soğuk ekolojik niş bakarak: deniz tabanından, dağların, çok tuzlu göller, Antarktika buz tabakaları ve çöller sıcak delikleri. Standart yaşam formları, özellikle bakteriler, bu yerlerde bulunan ama sadece birkaç edilmiştir. Bazı nişler, araştırmacılar spekülasyon, standart yaşam için çok soğuk olduğu ama sadece garip yaşam destek kadar tolere edilebilir kanıtlayabilir. Standart kültür testleri, standart yaşam formları farklı bir biyokimya vardı gösterir ise mikroskobik çalışmalar varlıklarını ortaya koyacaktır.

Çöl vernik doğrultusunda Utah Capitol Gorge Kanyon duvarlarının Stripes. Hiçbir laboratuvar yeniden oluşturmak fenomen mümkün olmuştur. Fotoğraf: Larry Geddis / Alamy
Ve gelecek vaat eden bir örnek Cleland tarafından bir hedef olarak önerilen ve Garip Yaşam David Toomey tarafından desteklenen çöl vernik tarafından sağlanmaktadır. “Hayır laboratuvar mikrobiyolog çöl vernik yapmak için bakteri veya yosun koaksiyel mümkün olmuştur,” diye belirtiyor. “Bu şeyler bazı çok garip kimya sonucudur ama kimse bu da çoğaltmak mümkün olmuştur olması da mümkündür.” Evet Yani, bu siteler gölge biyosfer varlığının kanıtı sağlayabilir, o savunuyor.

Beklendiği gibi, Cleland kabul eder. “Tek sorun hiç kimse garip yaşam için çöl vernik soruşturma için yuvarlak var olmasıdır,” Cleland ekler. “Ben hayal kırıklığı bulmak itiraf.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir