Farabi (D: 874 – Ö: 950)

Felsefenin Müslümanlar arasında tanınmasını sağlayan ve benimsenmesinde büyük rol oynayan Türk Filozoflarından ve siyaset bilimcilerinden olan Farabi, fizik konusunda da dikkat çekmiş olan bir ünlü Türk düşünürüdür. Dikkat çeken en önemli çalışması fizik üzerine olan ‘Boşluk Üzerine’ adlı makalesidir.

Farabi’nin bu yapıtları diğer düşünürlere göre incelendiğinde boşluğu kabul etmediği görülmüştür. Farabi’ye göre bir taş, içi su dolu olan bir kaba ağzı aşağıda olacak bir şekilde atıldığında taşın içine su girmediği görülür çünkü içerisinde hava yoktur ve taşın gireceği bir yer olmaz dolayısı ile ya su taşar ya da taş havada kalır dibe batmaz. Öyle ise doğada boşluk yoktur boşluk sanılan yerler tamamen hava ile doludur. Ancak Farabi ikinci deneyde, suyun şişe içerisinde yukarıya doğru çıkmasını Aristoteles fiziği ile açıklanamayacağını söylemiştir. Çünkü Aristo suyun hareketinin sadece aşağı yöne doğru olduğunu açıklamıştır.

Farabi hem boşluğun varlığını kabul etmeyen hemde bu olguyu açıklayabilen bir varsayım yaratmaya çalışmıştır. Bunun için 2 ilke ortaya koymuştur. 1- Hava esnektir ve bulunduğu mekânın tamamını doldurur. Atomları gevşektir. 2- Hava ile su arasında bir bağıntı vardır çünkü hava nerede biterse orada su başlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir