Feride Çetin (d. 5 Kasım 1980), Türk aktris.

Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 5 Kasım 1980 yılında İstanbul’da Dünya’ya gelen Feride Çetin,2001 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü’nü bitirdi ve ardından Marmara Üniversitesi’nde Sinema-TV yüksek lisansı yaptı.

Kariyerinin ilk zamanlarında kamera arkasında olmakla ilgilenen Çetin, bir dönem Tiyatro Araştırmaları Laboratuarı adıyla Ayla Algan, Erol Keskin gibi önemli isimlerin açtığı deneysel tiyatro atölyesinin seçmelerini kazanmış ve burada bir seneye yakın ders almıştır. Ardından Kutluğ Ataman’ın asistanı olmak için gittiği İki Genç Kız filminin setinde Ataman tarafından keşfedilip filmin başrolüne seçilmiş ve büyük beğeni toplayan Behiye karakterini canlandırarak oyunculuk macerasına başlamıştır.

İki Genç Kız filmindeki performansıyla 13.Adana Altın Koza film festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Oyunculuğun yanı sıra çevirmenlik,dergicilik,gazetecilik deneyimi de olan genç oyuncunun kendisinin yönettiği 15 kadar kısa filmi de bulunmaktadır.

Kendisi ayrıca İngilizce,Almanca ve İspanyolca olarak üç dil bilmektedir.Zaman zaman Radikal Kitap ekine de yazılar yazmakta olan Çetin,son olarak Aşk ve Ceza dizisinde 2 sezon boyunca Çiçek karakterini canlandırmıştır.Şimdi ise Star Tv’de ekrana gelmekte olan Anneler ile Kızları dizisinde Gülizar karakterine hayat vermektedir. Ayrıca 2011 yılında başrolünü Uğur Polat’la paylaştığı Güzel Günler Göreceğiz isimli bir sinema filminin çekimlerini de tamamlamış bulunmaktadır.
Filmografi

* Aziz Ayşe Türkiye’de henüz vizyona girmedi.
* Ulak – 2007
* Gomeda
* İki Genç Kız

Rol Aldığı Diziler

* Anneler ile kızları 2011
* Aşk ve Ceza 2010
* Yalancısın Sen 2009
* Son Ağa 2008
* Hatırla Sevgili 2007-2008
* Rüya Gibi 2006

TV Filmi

* İstiklal: Şahin Bey2007

Ödülleri

* 13. Adana Altın Koza Film Şenliği, 2006

En İyi Kadın Oyuncu – İki Genç Kız

* 17. Ankara Film Festivali, 2006

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu – İki Genç Kız

* 11. Sadri Alışık Sinema Ödülleri, 2006

Umut Veren Sinema Oyuncusu – İki Genç Kız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir