Kudüs (CNN) – Tanınmış Filistinli mahkuma onu tedavi inkar İsrail suçluyor Filistinli gruplar arasında öfke kıvılcım, Salı günü İsrail gözaltında kanserden öldü.
Maysara Ebu Hamdiya, 64, emekli bir Filistin genel, 2002 yılından beri İsrail hapishanelerinde olmuştu ve Kudüs’te bir kafe bombalamak amacıyla karıştıkları iddiasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. O Filistin Hükümeti Medya Merkezi göre, çünkü onun bozulan sağlığı nedeniyle geçen hafta kabul edildikten sonra bir İsrail hastanesine Salı sabahı öldü.
Ebu Hamdiya ölüm ilanından sonra, İsrail cezaevlerinde bulunan Filistinli mahkumların yüzlerce hücre kapıları çalıyor ve gıda reddederek protesto, ne dedikleri başında Filistinli tutuklu tarafından yapılan açıklamaya göre, üç günlük bir açlık grevi dernek.
Ebu Hamdiya Ağustos 2012 tarihi boğaz ağrısı muzdarip olmuştu ve Ocak ayında kanser teşhisi kondu, Filistin Otoritesi dedi.
Ebu Hamdiya ölümüyle ilgili bir basın toplantısında, Issa Qaraqe, esir işlerinin Filistin bakanı Ebu Hamdiya nedeniyle öldüğünü söyledi “kasıtlı İsrailli tıbbi ihmal.” O mahkum daha kanser tanısı yapılmaktadır dedi.
“İsrail Filistinli tutsaklara karşı yeni bir katliam işlemekle edilmiştir” dedi. “Ebu Hamdiya dolayı kasıtlı tıbbi ihmal nedeniyle öldü,” Qaraqe dedi. Qaraqe geçen hafta hastaneye kabul edildiğinde Ebu Hamdiya kelepçelendi sözlerine ekledi.
Sivan Weizman, İsrail Cezaevi Servisi sözcüsü, söyleyerek, Filistin iddiaları yalanladı “Biz Ebu Hamdiya için gerekli tüm tedavi sağlamıştır.”
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas İsrail Abu Hamdiya serbest bırakmak için tüm önceki ayakta istekleri dikkate alınmaz ve uygun tıbbi tedavi için onu serbest olmadığı için İsrail’in suçladı söyledi.
“Onun inatçılığı ve büyüklenme İsrail hükümeti Meslek cezaevlerinin içinde onun şehit olmasına yol açtı Ebu Hamdiya, hayatını kurtarmak için çabalarımızı yanıt vermeyi reddetti.”
Filistin Başbakanı Salam Fayyad şiddetle Ebu Hamdiya ölümü ve uygun medikal tedavi ile bunları sağlayan gecikmesi olarak esirlerine karşı İsrail hapishane yetkililerinin tıbbi ihmal sürekli politikasını kınayarak, Feyyad ofisleri bir açıklamada.
Cezaevlerindeki protestolar arasında gardiyanlar protestoları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı güney İsrail’de Ramon cezaevinde bir gösteri oldu, İsrail Cezaevi Servisi dedi.
Weizman, cezaevi hizmet sözcüsü, “altı korumaları ve üç Filistinli tutukluların tedavi gerekli” dedi.
Ebu Hamdiya ölümü de Batı Şeria, Kudüs ve Gazze protestolar ve çatışmalara yol açıyordu.
Ebu Hamdiya doğdu Batı Şeria, Hebron olarak, Filistinli protestocuları onlarca İsrail askerleriyle çıkan çatışmada yaralandı, Filistinli sağlık hizmetleri söyledi. Protestocular kayalar attı ve askerler plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.
Kudüs’te, Arap Birliği tıbbi hizmetler İsrail polisi, bir dayanışma protesto ayrıldık, ve birkaç diğerleri tutuklandı zaman bir düzineden fazla Filistinli protestocuları Eski Şehir dışında yaralandığını söyledi.
Ebu Hamdiya ölümü İsrail hapishanelerinde içinde en az iki ay, bu yıl ikinci ölümdür. Arafat JARADAT 30, Şubat ayında bir İsrail cezaevinde içinde öldü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir