GripGünümüz de son zamanlar da yaygın bir şekilde görülmekte olan grip, virüslerin neden olduğu bir hastalık olmaktadır. Bir solunum hastalığı olan grip, hasta olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması, el teması yoluyla başkalarına geçmektedir. Hastalık belirtileri ortaya çıkmadan bir gün öncesine ve hastalandıktan 7 gün sonrasına kadar yetişkinler hastalığı bulaştırır haldedirler.

Grip genellikle soğuk algınlığı ya da nezle ile karıştırılmaktadır. Grip ile soğuk algınlığı arasındaki en önemli farklardan bir tanesi ani başlayan yüksek ateş ve adale ağrılarıdır. Yüksek ateş ve günlerce sürebilen aşırı bitkinlik en önemli grip belirtileri olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca burun akıntısı, öksürük ve hapşırma, baş ağrısı, eklem, kas ve boğaz ağrısı, iştahsızlık ve baş dönmesi de grip belirtileri arasın da yer almaktadır.

Grip hasta kişilerle öpüşme, yakın konuşma, hapşırık ve öksürük gibi yollarla bulaşmaktadır. Grip tedavisinde sadece antibiyotik etkili değildir. Hastanın birkaç gün istirahat ederek dinlenmesi de gerekmektedir.  Bol sıvı tüketimi ve C vitamini hastalığın geçmesini hızlandırmaktadır. Gribe yakalanmamak için mutlaka grip aşısı olmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir