Haşimato diyeti işe yarıyor mu?

  Prf. Dr. Osman Müftüoğlu son günlerde internette dolaşan haşimato diyetinin yararı olmayan gereksiz ve faydasız bir diyet olduğunu açıkladı.

Osman Müftüoğlu Haşimato hastalığının hiçbir diyetle çözüm bulamıcanı anlattı.Haşimato hastalığına ancak tedavi edilerek üstesinden gelebilineceğini söyledi.

Haimato hastalığı tiroit bezi iltihaplanmasına neden oluyor.Haşimato tiroit bezlerini yavaşca tüketiyor ve bir süre sonra tiroitbezi yetmezliği ortaya çıkıyor.Hastalığa yakalananların %90’ı kadın.Bu hastalık genellikle kadınlarda görülmektedir.Erkeklerde çok nadir karşılaşılır.Kadınlarda erkeklere göre 15-20 kat daha fazla görüldüğü kanıtlanmıştır.Bu hastalığı Japon bir hekim bulmuştur.Bu hekimin adı haşimato olduğundan hastalığın adınıda Haşimato vermişlerdir.

Haşimato hastalığının tedavisi

  Haşimato hastalığını tamamen yok edecek bir tadavisi yoktur.Nası bir guatır ve roid bezi yemezliği hastalığından bi farkı yoktur.Tam yok edcek tedavisi bulunmamaktadır.

Guatrı olan ya da tiroid bezi yetmezliği olan kişilerde tiroid hormon ilacı levotiroksin ile tedavi yapılır ve ilaç dozu serum TSH düzeylerini normale getirecek şekilde doktorunuz tarafından ayarlanır.

Bundan sonrasını sizin bünyenize kalmış bir olay.Vücudunuz verdiği tepkiye göre hekiminiz tedavisine devam eder.Cevap vermezse başka tedaviler uygulayarak hastalığa karşı önemlerini alarak tedavi yöntemlerine başvurur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir