Hatice Aslan (eski soyadıyla Hatice Aslan Kaleli, d. 20 Şubat 1962, Malatya), Türk oyuncu. Ferhunde Hanımlar ve En Son Babalar Duyar dizileriyle, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Üç Maymun filmindeki rolleriyle tanınır.

1983’te Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi. 1986’da İzmir Devlet Tiyatrosu’na girerek profesyonel oldu. Ardından Ankara Devlet Tiyatrosu’nda görev alan Aslan, bu dönemde Ankara’da çekilen ve çoğunlukla kendisi gibi Devlet Tiyatroları oyuncularının rol aldığı Ferhunde Hanımlar dizisinde, ailenin ortanca kızı Nejla’yı canlandırdı. Daha sonra İstanbul Devlet Tiyatrosu’na geçen Aslan, Hürrem Sultan ve Kınalı Kar dizilerinin ardından beş sezon En Son Babalar Duyar dizisinde oynadı. Devlet Tiyatroları’nda ise, Ölümsüzler, Küçük Adam Ne Oldu Sana, Karacaoğlan, Müfettiş gibi oyunlarda rol aldı. Şu anda ise Lale Devri dizisinde oynamaktadır.

Nuri Bilge Ceylan’ın dördüncü uzun metrajlı filmi olan Üç Maymun’da baş kadın karakter Hacer’i canlandırdı. Bu, ilk sinema filmi oldu. Oyuncu bu rol için amatör ve profesyonel oyuncular arasında yapılan uzun bir arayışın sonunda, Ebru Ceylan’ın önerisi üzerine seçildi.
Rol aldığı bazı tiyatro oyunları

* Ölümsüzler
* Kaygusuz Abdal
* Azizname
* Çamaşır Hane

Oynadığı filmler ve TV dizileri

* Lale Devri, 2010-2011 – Zümrüt
* Samanyolu, 2010 – Belkıs
* Üç Maymun, 2008 – Hacer
* Düğün Şarkıcısı, 2008 – Şükran
* Bayrampaşa: Ben Fazla Kalmayacağım, 2007
* Hırçın Menekşe, 2003 – Pelin
* A.G.A, 2003
* Hürrem Sultan, 2003 – Mahidevran Sultan
* Kınalı Kar, 2002 – Leyla
* En Son Babalar Duyar, 2002 – Hülya
* Ferhunde Hanımlar, 1993 – Nejla
* Deli Balta, 1993 – Rosa
* Elif’in Rüyaları, 1992

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir