Havucun göze ve insana faydaları

Havucun insan vücuuna birçok yararı bulunmaktadır.Havuc tüketen kişilerde kanser oranı %50 düşmektedir.Sigara içenlerin bile akciğerlerinde koruma oluşturarak güvenliği sağlar.Günde 1 tane havuc tüketen bir insanda akciğer kanseri,şeker hastalığı ve menepoza giren kadınların menepoz sonra göğüs kanserine karşı %20 etkilidir.Havuc içinde bulundurdukları maddeler ile insan vücudunda çeşitli yerlere yararlıdır.

Ayrıca halk arasında, havucun sindirimi kolaylaştırıcı, gaz söktürücü, idrarı artırıcı, kurt düşürücü, aybaşı olayını kolaylaştırıcı ve hatta gebeliği önleyici, afrodizyak (cinsel gücü artırıcı) etkileri bulunduğuna uzun yıllardır inanılmaktadır.

Bütün bu dirimsel önem taşıyan etkilerinden yararlanılmak üzere kişiler özgürce ve bol bol havuç yemelidir. Piyasada toz şeklinde de satılan havucun günlük diyetimizde sıklıkla yer alması, sağlığımıza büyük fayda sağlayacaktır.

Havucun, bol A vitamini ile cilde temizlik ve pembelik verdiğini ve gözlerin sıhhatli kalmasını sağladığını , kalp rahatsızlığı ve damar sertliği olanlara havucun çok fayda verdiğini, her gün yenen bir havucun da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indiriliyor.

Havucu sade sevmiyor olabilirsiniz.Yemeklerdede kullanarak havuctan faydalanabilirsiniz.Havuc tüketen biriyle tüketmeyeni karşılaştıracak olursak sağlık bakımından havuc tüketen daha sağlıklısır.Havuc kabuğunu hafifce soduktan sonra iyce yıkanmalı ve ondan sonra tüketilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir