Hong Kong (CNN) – daha iyi ücret ve çalışma koşulları talebiyle dok işçileri yüzlerce – birçoğu 72 ardışık saat için 24 saatlik vardiya çalışmak – Çarşamba, sakatlayıcı dünyanın üçüncü en işlek konteyner limanı Hong Kong grev yedinci gününe girdi ve yaygın nakliye gecikmelere neden.
Yaklaşık 500 işçi ve grev organizatör göre işçilerin% 15’lik bir ücret artışı ve konteyner terminal işletmecisi, Hong Kong Uluslararası Terminalleri (HIT) ile toplu sözleşme ilişkisi talep Hong Kong’un Kwai Tsing Konteyner Terminali, dışarıda toplanan destekçileri, Chan Chiu Sendikalar Hong Kong Konfederasyonu-wai.
HIT müteahhitleri bir dizi aracılığıyla işçi istihdam etmektedir. Şirket yetkilileri portun 640.000 $ bir gün kaybetme ve grev South China Morning Post göre, 60 saate kadar yanaşmalarına gecikmelere neden olduğunu söyledi.
HIT aittir Hutchison Port Holdings Güven, bir iştiraki olan milyarder Li Ka-shing en Hutchison Whampoa Ltd HIT Çarşamba CNN sorulara yanıt vermedi.
Chan dok işçileri halen çalışma 24 ardışık saat için gün başına 167 $ ödendi söyledi, az onlar 1997 yılında alınan daha olduğunu.
“Biz çok uzun bir süre için onlarla konuşmak istiyordu ama terminali ve müteahhitleri hem bize konuşmak reddetti,” Chan dedi. “Bu süresiz greve, biz hiçbir zaman sınırı var ve bizim talepleri karşılanana kadar biz grev olacak.”
Chan personel genellikle yüksek sezonda 72 ardışık saat kadar vardiya çalıştığını belirtti. “Bu iş için, maaş çok düşük, çalışma koşullarının çok kötü ve saatleri çok uzun, bu yüzden IMPD olma konumunu sık sık ve işçilere fazla mesai uzun saatler çalışmak zorunda,” Chan ekledi.
HIT işçilerin az şimdi 1997 yılında olduğundan daha ödeniyordu yönündeki iddiaları yalanladı.
“Onların ödeme Şimdi 1997 yılında ya da SARS sırasında daha düşük olduğu da yanlış,” genel müdürü Gerry Yim Lui-fai South China Morning Post söyledi HIT.
Işçileri Hong Kong öğrenci birlikleri ve demokrasi yanlısı partiler arasında çok taraftar çekmiştir. Öğrenci Hong Kong Federasyonu ana tren istasyonları dışında bağış ve temini toplama noktaları düzenledik.
Hong Kong’un demokrasi yanlısı İşçi Partisi de greve destek veriyor.
“Biz işçileri desteklemek için şimdiye kadar HK $ 1.200.000 (154.000 $) kaldırdı ve biz grev sırasında onlara 1000 dolar güne ödüyoruz,” Lee Cheuk-yan, İşçi Partisi’nin başkanı söyledi. “Biz de sadece Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu desteğini kazanmış ve bu çok cesaret verici bir gelişme var. Biz grev kolayca yerinden olmayacak eminiz.”
Vinç operatörleri ve hamallar da dahil olmak üzere 100’den fazla liman işçileri, saat zam başına 1,60 $ talebiyle 28 Mart’ta Kwai Tsing Konteyner terminali içinde greve gitti. Daha işçileri yana eylem katıldı, ama onlar bir Hong Kong mahkemeye verilen dört Kwai Tsing konteyner terminalleri herhangi girmesini sendikacılar ve onların destekçileri yasaklayan 1 Nisan’da geçici bir ihtiyati tedbir kararı HIT sonra liman dışında kamp kurmak zorunda kaldılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir