Bu Oldham, Greater Manchester ve Kuzey Batı İngiltere’nin Pakistan toplumdan 100 erkek ve kadınlar hakkında şehir merkezi kütüphanesinde topladık güneşli bir öğleden sonra.

Onlar Allame İkbal günü kutlamak için vardır. Doğu Şair olarak bilinen, İkbal Müslümanlar için ayrı bir millet oluşturmak için hareketin ön planda oldu Muhammed.

Urduca yazar ‘grup Edebiyat Dostları Daire tarafından düzenlenen yıllık olay, bu yıl güçlü bir siyasi tema vardır. Birkaç bin mil uzakta, Pakistan Cumartesi günü seçimler düzenliyor. Burada şair ve konuk konuşmacılar de orada ne üzerinde oluyor odaklandık.

Bu bir sivil hükümet tam süreli ulaşmıştır ve başka demokratik olarak seçilmiş idareye teslim edecektir ilk kez. Bu İslam milletten dolu İngiltere’de yaşayan bir milyon artı insanların pek çok insanın zihninde de yer alıyor gibi görünüyor.

Ana hikaye okumaya devam edin

Başlangıç ​​Alıntı

Bu “yurtdışı Pakistanlılar oy izin edilmemiş olması bir utanç

Ateeque-ur-Rehman
Bu kez hatta bazı İngiltere doğumlu Pakistanlı siyasi manzara eve bir ilgi almış. Pek çok aile ya da akraba artırdık, hem de mal veya iş yapmak isteyen – Birçok güçlü bir ülkeye bağlantı korumak.

‘Yolsuzluk ve yoksulluk’
Onu 40’ların başında olan yasmin Toor, Oldham ilk kadın Pakistan meclisi ve bir şairdir.

“Biz bir değişime ihtiyacı vardır. Çok fazla yolsuzluk ve yoksulluk vardır, insanlar acı. Sanırım yeni gelenler onlar neler yapabileceğini görmek için şimdi bir şans vermek olduğunu düşünüyorum,” dedi.

Kocası, Ateeque-ur-Rehman, aynı zamanda belediyeye oturur.

“Bu yurtdışı Pakistanlılar oy izin edilmemiş olması bir utanç,” diyor. “Onlar bizden mali ve lojistik destek. Çok hayal kırıklığı.”
Pakistanlı şair Muhammed İkbal kutlamak için Oldham toplandı
Bu yılın başlarında, ülkedeki en yüksek mahkeme, İslamabad’daki Yüksek Mahkeme, yurt dışında yaşayan Pakistanlılar geri seyahat etmek gerek kalmadan seçimlerinde yer alabilir hükmetti, ancak herhangi bir siyasi makam tutamadım.

Bu değişiklik kısa ömürlü oldu. Organize sandık başına sorumlu vücudun bir e-oylama sistemi test etmek için yeterli zaman olmadığını söyledi.

Yıllar boyunca, birçok Pakistanlı politikacılar kendi parti için ve yardım için fon için İngiltere’ye geldim. En aktif biri kriket-açık-politikacı Imran Khan olmuştur.

O Pakistan Tehreek-E-Insaf (Adalet için Hareket) Partisi için ve o Pencap kurmuş kanser hastane ve üniversite için kilo yüz binlerce yükselterek, bu Birmingham, Londra ve Manchester gibi şehirlerde bağış yemekleri yaptı.

‘Derin bağlantı’
Dr Ishtiaq Ahmad, St Antony College, Oxford’da bir adam, Pakistan konusunda uzmandır. O İngiltere’de Pakistan toplumun diğer Avrupa ülkelerinde kurulan ile karşılaştırıldı benzersiz olduğuna inanmaktadır.

Ana hikaye okumaya devam edin
Seçim takip etmek nasıl

BBC News Online bizim canlı etkinlik sayfasında, Cumartesi 11 Mayıs’ta seçim üzerinde 3:00 GMT 12:00 GMT (4:00-13:00 TSİ) canlı güncellemeleri sağlamaktadır. Sen BBC editörleri ve muhabirleri en son analiz, hem de konuk görüşme ve diğer yorumcu uzman görüşlerin bir dizi, ve dünya genelinde yorum bir seçim okuyabilirsiniz.

Bizim kapsamı ve @ BBCWorld ve @ BBCBreaking ile ilgili içeriğe bağlantılar hakkında güncellemeleri alabilirsiniz.

Bu seçimler ve BBC’nin 27 dilde herhangi bir küresel haber gündemin geri kalanı en son görebilirsiniz.

Owen Bennett-Jones sonuçlarının tam analizi dan 12:00 ya kadar GMT ve GMT 13:00 ‘da 13 Mayıs BBC Dünya Servisi en NewsHour için Lahore olacaktır.

Q & A: Pakistan seçimleri
Politikacılar ve partiler
“Burada yaşayan rağmen, vatan ile derin bir bağ var -. Burada fiziksel olarak ama onların kalp ve ruh vardır, iki ülke arasında sık sık seyahat vardır, evlilik de iki grup arasındaki bağları güçlendirir, gerçekleşecek . ”

İki arasındaki bu vatanseverlik Oldham şiir olay da belirgindir. O seyirci ele zaman başka bir şair, Dr Shanaz Somjee duygusal oldu.

“Biz, Cinnah ve İkbal, ancak Pakistan bu dört ilde sadece değil [in Pakistan] kurucularından adını olma yolları hakkında duydum [Pukhtoon, Khwa, Belucistan, Pencap ve Sindh], onun coğrafi konumu rağmen her yerde. ”

Yakın Manchester, lisans düzeyinde eğitimli İrfan Hashmi, bir taksi şoförü olarak çalışıyor ve Pakistan liderlik ve yönetim bir değişim ihtiyacını büyük bir mümin.

Ailesi mülk sahibi ve orada bir hayır çalıştırın.

“Ben yere insanlarla çalışma inişler ve çıkışlar ile doğrudan deneyim yaşadım,” diyor. “Cimri konular oldukça basit, mantıklı ve orada insanlar için bilerek faydalıdır şey rayından olabilir.”

‘Bir değişiklik yapma’
O para toplamak için politikacılar İngiltere’ye gelen bir sorun yok ama o bağış daha hesap talep ve politikalarında söz daha var ve ne ülkede oluyor gerekir insanların düşündüğünü söyledi.

Bazı İngiliz Pakistanlılar daha basit bağışta daha yapıyoruz. Adalet Partisi için Imran Khan Hareketinin 100’den fazla taraftar oy kullanma demokratik hakkı kullanmak için üzerinde uçtum.

Kashif Khan, batı Londra bir 33 yaşındaki BT Danışmanı, İslamabad gitti. Dedi ki: “Bu seçimler burada yaşayan 180 milyon insan için çok önemlidir.

“Burada ailem ziyarete geldiğinde, kendimi güvende hissetmiyorum ve benimle Çocuklarımı getirmek olamaz. Etrafında yoksulluk bir sürü vardır. Ben bir değişiklik yapmak için geldim.”

İngiliz Pakistanlılar gelen ortak mesaj kim kazanır olmasıdır Ancak sonuçta – bu Imran Han’ın PTI, muhalefet olup olmadığını Pakistan Müslüman Birliği-Navaz veya geçerli yöneticiler Pakistan Halk Partisi – ne en çok istediğiniz seçimlerin özgür ve adil kalır olmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir