En az 26 kişi Kuzey Irak’ta güvenlik güçleri ve Sünni Arap protestocular arasında çıkan çatışmalarda öldürüldü, yetkililer söylüyorlar.

Güvenlik Kerkük yakınlarında Haviya, bir hükümet karşıtı protesto kampı bastı zorlar zaman şiddet patlak verdi.

Geçen yılın sonundan bu yana ülke genelinde Sünni Araplar tarafından Irak’ın Şii liderliğindeki hükümete karşı haftalık gösteriler olmuştur.

Irak il anket sonuçlarını bekliyor gibi en son olay gelir.

Son ABD askerlerinin 2011 yılı Aralık sonunda Irak’tan çekildi ve mezhepsel şiddetin tırmanması ardından bu yana seçimleri ilk idi.

Iraklı bir subay var protestocular ile çatışmalarda öldürüldüğünde Haviya kentinde Cuma gününden bu yana kuşatma altında bulunuyor. Güvenlik güçleri, şüphelilerin teslim edilebilir ama sakinleri uygun olmadığını talep etti.

Pazartesi gecesi ve asker bozuldu arabuluculuk son bir girişimi şafakta gönderildi. Irak hükümeti güçlerinin saldırıya uğradığını ve cevap vardı iddia etti.

Ama protestocular asker yangın, Reuters haber ajansının haberine açıldığında oturma eylemi silahsız bir evreleme söyledi.

Güvenlik güçleri ve göstericiler Salı günkü çatışmalarda öldü, yetkililer söyledi.

Görünüşe göre misilleme olarak bölgede ordu mesajları ve kontrol noktaları saldırı raporları vardı.

Bu Irak ordusu ay süren Sünni protesto hareketi sonuna kadar zorlamak için başvurdu ilk kez.

Sünni Başbakan Nuri el-Maliki onlara karşı ayrımcılık hükümeti suçluyorlar. Hükümet suçlamaları reddediyor ve protestocular militan gruplar tarafından sızmış olduğunu söylüyor.

Sükunete davet etmek
Şiddet Haviya sakin çağrısında BM özel elçisi Martin Kobler saat sonra geldi.

“Ben Irak güvenlik gösterilerin barışçıl karakterini korumak için devam etmek hukuk ve düzen ve göstericiler korunmasında kendine hakim son derece egzersiz zorlar teşvik” diye bir açıklamada.
Muazzam petrol rezervleri ile, Kerkük – Araplar, Kürtler ve Türkmenler karışımı ev – en acı Irak’ın tartışmalı bölgelerin tartışmalı biridir.

Kürtler Araplar ve Türkmenler bugünkü durumuna herhangi bir değişiklik karşı ise, onların büyük ölçüde özerk bölgeye dahil etmek istediğiniz Bağdat’tan doğrudan karar verdi.

Sünni ağırlıklı bölgelerde Iraklı on binlerce azınlık toplum ve marjinalize Sünni siyasi liderlerin hedef onun hükümeti suçlayarak, son aylarda Başbakan Maliki protesto edilmiştir.

Run-up 20 Nisan tarihinde yapılan seçim için yaygın şiddet vardı.

Onlarca kişi geçen hafta ağırlıklı olarak Şii alanlarda hedef bombalama öldü.

On dört aday, bunların Sünnilerin çoğu, öldürüldü.

Hükümet sonunda iki Sünni-egemen ilde oy ertelemek zorunda kaldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir