En az 25 kişi öldü ve 69 diğerleri Pazartesi günü Irak’ta beş araba bombalama de yaralandı, polis Sünniler ve Şiiler arasında uzun süredir devam eden gerginlik bir uptick ortasında, dedi.

Patlamalar dört Irak’ın güney bölgesinde Şii damarı oluştu.

İki araç bomba 13 kişinin ölümüne ve 24 diğerleri yaralama, Amara yoğun bir açık pazarı yakınında patladı. Bir bomba altı kişi öldü ve 20 kişi yaralandı, Diwaniya bir açık pazar yakın gitti. Iki kişi öldü ve 11 diğerleri Kerbela’da bir ticari alanda yaralandı.

Yeni bir darbe Mahmoudiya, hemen güneyinde Bağdat’ın ağırlıklı olarak Sünni bir alanda meydana geldi. Dört kişi öldü ve 14 kişi yaralandı.

Kimse hemen saldırıların sorumluluğunu üstlendi, ne de onlar ilişkili olup olmadığını açıktı.

Ama mücadele Sünni ve Şiiler arasındaki gerginlik yükselmek ve son on kasıp kavuran tam gelişmiş mezhep savaşının bir dönüş getireceğini Iraklı liderleri ve uluslararası güçler arasında korkuları yol açtı.

Saddam Hüseyin hükümeti son on yılın devrilmesinden bu yana, Sünni Arapların siyasi marjinalize edilmiş ve Şii – Iraklıların çoğunluğu temsil – daha fazla güç ile ortaya çıkmıştır.

Nuri el-Maliki – Şii liderliğindeki hükümeti ve başbakanı karşı Sünni Araplar tarafından aydır protesto olmuştur.Öfke Haviya polis ve protestocular arasında çatışma geçen haftadan bu yana arttı.

Uluslararası Kriz Grubu geçen hafta “Bağdat’ta gerçekten temsilcisi siyasi sisteme Sünni Araplar entegre başarısızlık daha geniş bir bölgesel mücadeleye Irak’ın iç krizi dönüm riski” dedi.

“En acil görevi bugün alevler bastırmaya için, ve bunun için yükünü tüm hükümet ile üzerinde yatıyor,” Belçika merkezli düşünce bir raporda.

“Ülkenin bir yol ayrımında olduğunu,” Martin Kobler, Irak’ta BM özel temsilcisi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir