Devlet John Kerry’nin ABD sekreteri kapı İran’ın nükleer emelleri diplomatik bir çözüm için açık kaldı ama bu müzakerelerin sonsuza kadar devam edemeyeceğini Pazar söyledi.

Bir gün anlaşma olmadan sona erdi son müzakere turundan sonra, Kerry Beyaz Saray soğukluğa huzurlu sonu umutlu olmadığını söyledi. Ama müzakereler “bitmez tükenmez süreci” olmadığını sözlerine ekledi.

İran’ın uranyum veya yüz askeri eylem zenginleştirme durdurmak için bir son tarih ayarı için İsrail’de büyüyen çağrılar geldiği bir dönemde geldi.

Yuval Steinitz, İsrail Stratejik İşler Bakanı, Tahran’ın, nükleer programına son vermesini talep uymayı reddetti eğer böyle bir silahlı müdahale “bir ay, bir kaç hafta içinde” alınması gerektiğini Pazar söyledi.

Ancak Avrupa, Ortadoğu ve Asya için bir 10 günlük gezi başında Türkiye’de konuşan Kerry, müzakerelerin üzerinde sabır çağrısında bulundu. “Diplomasi acı bir iştir,” O İstanbul’da bir basın toplantısında açıkladı.

İran ve altı dünya güçleri arasındaki Kazakistan’da görüşmeler görünüşte çok az ilerleme ile vardığı zaman ne denli acı verici, dün görüldü.

Her iki taraf da “madde üzerinde birbirinden uzak” kaldı Catherine Ashton, tartışmalar AB’nin dış politika sorumlusu ve baş müzakerecisi söyledi.

ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya delegenin katıldığı, iki gün süren görüşmeler batı ile İran’ın nükleer soğukluk ısıyı uzaklaştırmak için son girişim vardı.

Her iki tarafın yaptırım ve zenginleştirme ana konular üzerinde birbirinden uzak kalmıştır ortaya çıktığında Ama bir atılım umutları hızla Cuma günü kesik.

Batılı diplomatlar, Tahran ile ilgili yaptırımlar konusunda sınırlı rahatlama teklif etmişti. Karşılığında onlar% 20 zenginleştirme kısa durdurma, onun yüksek dereceli uranyum zenginleştirme terk İran tarafından bir taahhüt için sormuştu – uzak malzemenin silah dereceli yapma sadece teknik bir adımdır bir eşik.

Ancak Tahran bu bir tıbbi araştırma reaktörü için yakıt içine malzeme dönüştürmek için bu düzeyde zenginleştirme hakkına sahip olduğunu iddia etti. Ayrıca zararlı uluslararası yaptırım gelen daha büyük bir yardım için çağrıda bulundu, bu, petrol ihracatını engellediği bankalar kısıtlanmış ve ekonomisini vurdu.

İran her zaman bunun sivil amaçlı zenginleştirme arayan söyleyerek, nükleer silah arıyor yalanladı.

Pazar günü, üst düzey bir İranlı milletvekili Tahran’ın nükleer programını sona erdirme niyetinde olmadığını belirtti.

Ulusal güvenlik ve dış politika ile ilgili bir meclis komitesi başkanı Alaeddin Boroujerdi, ancak ileri bir adım olarak Kazakistan’da görüşmeler tarif ve müzakerelerin yeni turu için denir ki.

Keza Kerry gelecekteki görüşmelere kapıyı açık bıraktı. “Konuşmak ve ortak bir zemin bulmaya devam etmek önemlidir,” dedi. “Biz açık ve diplomatik bir çözüm bulunabilir umutlu kalır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir