Viking Grace bahar buz, Finlandiya’da İsveç ve Turku Stokholm arasındaki yol üzerinde küçük adalar geçmiş puanları ile açmaktadır olarak Fin bayrağı şiddetle kıç clacking edilir.

Bir deniz devrim bu dar su yolu ve küçük adalar yüzlerce kendi adalar yer alıyor. Viking Grace, yepyeni bir seyir feribot, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile tamamen yakıt ve yeşil yolcu gemilerinin yeni nesil ilk olduğunu.

“Bu bir öncü olmak ve çevreyi kurtarmak için Viking Lines bizim için çok önemli,” geminin geniş köprüde Kaptan Magnus Thornroos diyor.

Onlar gerekirse bir yedekleme itici olarak eski moda dizel kullanma yeteneğine rağmen aşağı geminin bağırsakları, motor, 100% gaz çalışıyor.

“LNG Dünya üzerinde var fosil yakıtların en temiz olan,” İlk Mühendisi Victor Gingsjoe diyor.

“Dizel yağlar üzerinde çalışan ile karşılaştırıldığında, biz atmosfere serbest olduğu partikül madde kükürt oksit emisyonları hemen hemen bir şey değildir. Hemen hemen hiçbir şey. Ve de biz CO2 [karbondioksit] azaltabilir% 30 ile.”

Kirli deniz

RAUNEFJORD da LNG ile yakıt olacak
Ama Dr Kaare Basın-Kristensen, Danimarka’nın Ecocouncil bir hava kirliliği uzmanı, bir uyarı ekler.

“Biz LNG önemli ölçüde zararlı maddeler azalttığını biliyoruz,” diyor. “LNG yanmış olmadan motorları kaçar Ancak, o da küresel ısınmaya önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.”

Viking Hatları kendi geminin resmi izleme sistemleri için en son teknoloji ile donatılmış olduğunu söylüyorlar.

LNG kullanarak, geminin 2015 yılında Baltık Denizi yılında yürürlüğe girecek yeni emisyon kontrolleri uygun olduğunu. Benzer kurallar Kuzey Denizi ve Kuzey Amerika’nın doğu ve batı kıyılarında aynı anda başlayacak.

Bu değişiklikler doğudan gelen Rus gemileri, kısmen, çok kirli olan Baltık Denizi, ve ekoloji için önemli bir fark yaratacak umulmaktadır.

Denizin altına ölüyor olduğu söyleniyor ve o kadar kirli nedeni neredeyse tamamen kara ile çevrili ve kiri temizlemek için temiz su bir akış yok olmasıdır edilir.

Güverte üzerinde, Baltık suları ne kadar hala görmek kolaydır. Bildiğim kadarıyla göz adalar İsveç kısmında gördüğünüz gibi, deniz buz kaplıdır.

‘Büyük maliyet’
Projenin destekçileri yeni düzenlemeler sadece doğa fayda vermez demek, aynı zamanda halk sağlığı.

Ana hikaye okumaya devam edin

Başlangıç ​​Alıntı
Ben “daha az karbon kullanarak sorumlu oluyorum

Mohammed Hassan
Feribot yolcu
“Avrupa’da, biz yaklaşık 50.000 erken ölüm nakliye hava kirliliğinden neden olduğunu biliyorum,” Dr Presse-Kristensen diyor.

“, Her yıl, bu yüzden büyük bir maliyet var ve topluma maliyeti 55 milyar avro civarında [$ 72bn £ 45bn] olduğunu.”

Viking Grace içinde, bir Bruce Springsteen video müzik çubuğunda yolcu eğlenceli.

Güvertede soğuk ve hava alarak Londra’dan Mohammed Hassan vardır.

“Ben bir karbon ayak izi var,” diyor. “Ve ben teknik olarak gaz tarafından tahrik ve o da çok çevre dostu ediliyor çünkü düşürülmüştür düşünüyorum. Ben de fantastik olduğunu söyleyebilirim. Daha az karbon kullanarak sorumlu davranıyorum.”

Iki yeni feribot, Stavangerfjord ve RAUNEFJORD, tamamen sıvı gaz ile çalışan hem de şu anda Rissa, Norveç tamamlanmış, ve Fjord Hattı için bu yaz Danimarka ve Norveç arasında yelken başlayacak olan edilmektedir.

Yeşil teknoloji söz konusu olduğunda çoğu zaman olduğu gibi, İskandinav ülkeleri şekilde gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir