Tanınmış İsrailli gazeteci Amira Hass, nefret posta ve İsrailli askerlerin Filistinli gençler tarafından taş atma savunan bir makale yazma beri şiddete tahrik ettiği için kovuşturma için çağrı dalgasına maruz kalmıştır.

Yaşayan ve 20 yıldır işgal altındaki Filistin topraklarında bildirdi Hass, “taş atma hakkım ve yabancı kural herkes tabi görevidir” olduğunu savundu ve Filistin okullarda “direniş temel sınıflar” sunması gerektiğini önerdi.

Liberal İsrail gazetesi Haaretz, için Hass işleri, yayınlanan görüş parçası, internet ve medya yorumcuları gelen çileden tepki çekmişti. Yerleşimciler temsil Yesha Konseyi ve İsrail Land Hukuk Forumu polis ve İsrail başsavcısı ile şikayette ve Hass şiddet ve terörizme karşı kışkırtılması için soruşturma istedi.

Hass taş atma “bir eylem olarak direniş bir metafor” olduğunu savundu. Diye yazdı:. “Metanetli (sumud) ve direnç fiziksel karşı, ve hatta daha çok sistemik, kurumsallaşmış şiddet bu topraklarda Filistinlilerin iç sözdizimi temel cümledir Bu her gün, her saat, her an, yansıtılır olmadan duraklama … sıkıntı, boğulma, acı, anksiyete ve öfke düzeyleri artıyor sürekli vardır, onların şiddete sonsuza kontrol kalabilir inanan İsraillilerin ‘körlük de şaşkınlık olduğunu. ”

Fırlatma taşlar “iç sıkıntısı, aşırı hormon, taklitçilik, caka ve rekabet doğdu. Fakat işgalci ve işgal, taş atan arasındaki ilişkinin iç sözdizimi ‘konusuna bağlı sıfattır Biz yeterince yaşadım Eğer, işgalcilere ‘. ”

Okullar, o önerdi, Filistinli çocukların çeşitli direniş biçimleri, artı kendi kuralları ve sınırları öğretmek gerekir – örneğin, “sivillere ve çocuklara ve üniforması içinde olanlar arasında silah taşıyan kişiler, aynı zamanda kullanarak başarısızlıkları ve darlık arasındaki ayrım silahlar “.

Hass yazısında, Filistinli liderler göre, kanser bir Filistinli mahkumun ölümünden sonra Batı Şeria’da çatışmalar birkaç gün sırasında ortaya geç teşhis ve ağrı kesiciler ile tedavi edildi ve İsrail askerleri tarafından iki Filistinli gençler ölü çekim iddiaya sonra Bir kontrol noktasında molotof kokteyli attılar. Bir askeri mahkeme Asher Palmer ve kimin arabası 2011 yılında taş çarpması sonucu çöktü onun bebek oğlu Jonathan, bir cinayet, bir Filistinli adam mahkum sonraki gün yayınlandı. Başka bir İsrailli çocuk, üç yaşındaki Adele Bitton, eleştirel geçen ay benzer bir olayda yaralandı.

Görüntüler taş atan İsrail’in 46 yıllık işgaline direnişin sembolik hale, genellikle kareli keffiyehs gizlenen ve bazen sapanlarla kullanarak yüzleri, Filistinli gençler var. Onların eylemleri rutin göz yaşartıcı gaz ile karşılanması, sersemletici el bombaları ve plastik mermiler İsrail askeri tarafından ateş.

Doğrudan Hass hitaben Adva Bitton, yaralı yürümeye başlayan çocuk annesi, Ma’ariv yazdı:.. “Ben herkesin kendi özgürlüğü hak ettiğini sana katılıyorum hem Arap ve Yahudi sana katılıyorum hepimiz özgürlük talip de yapmalısınız, ama orada ölüm bir araç yoluyla özgürlük ve özgürlük elde edecek yeryüzünde bir kişi değildir. Adele, benim üç yaşındaki kızı, şimdi yoğun bakımda yatmak zorunda gerektiğini yeryüzünde hiçbir sebep bağlı, var tüpler ve onun hayatı için savaşan ve bu teşvik etmek için hiçbir neden, Amira, var. ”

Aynı gazetede bir açıklama parça Hass en “ifadeleri ikiyüzlü ahlak akrobasi yatmak kendinden nefret bir iltihaplı apse, dökülme olduğunu söyledi. Gözleri Yahudi acılara kör ve Hamas, insan şampiyonları onu sadece arkadaş açık hakları. ”

Hass kendisini eleştirenlere ya okumamıştı veya onun makale anlaşılamamıştır söyledi. “Ben onlar bütün metni okumaz şaşırdım – Ben şaşkınlık için kendime şaşırıyorum ve ardından,” o “bir vatandaş arasında net bir ayrım olduğunu işaret [bir hedef olarak, Observer söyledi ] ve bir asker ya da silah “taşıyan birisi.

İsrailliler, dedi, onları Filistinlilere karşı günlük olarak kullanılan ne kadar şiddet hakkında reddi bir devlet olmasını sağlar ebedi mağduriyet bir kavram “yapıştırılır. Birinin hakkına sahiptir söylenmesi için sevmiyorum onların şiddete karşı. ”

Hass, iki Holokost’tan kurtulan kızı, Filistinliler arasında yaşam için vilified ve işgali altında yaşamlarını anlatan olmuştur. “Ben tabii ki bir oxymoron ‘felaketler rutin’, derler. Fakat her Filistinli bazı şekilde tehdit ediliyor kendi hayatında, en azından sadece bir güvensizlik kalıcı hissi ile yaşama. ”

O Gazze’deki üç yıldan fazla yaşamış, ve Ramallah, İsrailliler yasal 1997’den beri girmesini yasak olan Batı Şeria’daki ana şehir merkezli olmuştur. “Ben iki toplumun bilmek ayrıcalıklı hissediyorum, ama bazen bunu boşuna hissediyorum. Ben 20 yıldır işgal konusunda yazıyorum, ve sadece daha kötü olur.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir