13. Ocak 2013 · Write a comment · Categories: Haber

İşsizlik sigortası

İşsizlik sigortası devlet tarafından kurulmuş olan bir sigorta şeklidir. İşveren tarafından işten çıkarılan işçinin geçici bir sürede olsa zararını karşılayarak zor durumda kalmasını bir nebze engellemek adına yapılır. İşini yerine getirme konusunda bir sıkıntısı olmadığı halde kendi isteği dışında işten çıkarılan işçileri kapsar. İşten çıkarıldıktan sonra ssk tarafından belli bir süre ödenen işsizlik sigortası işten çıkarılan kişinin mağduriyetini önlemek için kurulmuş bir sistemdir.

İşsizlik sigortası birkaç işveren tarafından çalışan sigortalıları kapsar ki bu da Sosyal Sigortalar Kanunun 2. Maddesine dayanılarak geçerlidir. Memur ve sözleşmeli statüsünde olmayanlar da işsizlik sigortasından faydalanabilir. Bu da Sosyal Sigortalar Kanunun 20.nci madesinde açıkça belirtilmiştir.

Ücretli olanlar ve sürekli olarak ev hizmetinde çalışanlar, tarım ve orman işlerinde ücretli olarak çalışanlar fakat kamu sektörüne ait alanlar olan tarım ve orman sahaları olması şartıyla bir de özel sektöre ait olan tarım ve orman işlerinde sürekli ve ücretli olan işçileri kapsamakla birlikte Türkiye’de işçi olarak çalışan yabancıları da kapsamamktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir