İzmirTürkiye’nin 3 büyük şehirlerinden 3. olan İzmir, işlek bir ticaret merkezi olmaktadır. Yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin başında yer alan İzmir, cıvıl cıvıl bir şehirdir. İstanbul’dan sonra ikinci büyük liman İzmir Limanıdır. Uluslararası Sanat Festivali ve Uluslararası Fuarı ile önemli bir yer tutmaktadır. İzmir’e gelindiğinde en çok gezilen yerler bergama ve şirince köyüdür.

Bergama İzmir’in kuzeyinde 100 km uzaklıkta, Bakırçay Havzasında yer almaktadır. Tarih öncesinde birçok uygarlıkları üzerinde bulundurması nedeni ile dünya çapında önemli arkeolojik eserlere yer ver vermektedir. Yörenin turistik yerlerini Antik Dönemin önemli sağlık merkezlerinden Asklepion, ilk yerleşim alanı olan ve dik bir tepe üzerine kurulan Akropol ve Serapis Tapınağı oluşturmaktadır. Bergama Kozak yaylası ve plajları ile ünlü bir ilçedir.

Turistlerin en çok dikkatini çeken müzeler İzmir Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, Atatürk Müzesi, Bergama Müzesi, Çeşme Müzesi, Efes Müzesi, Ödemiş Müzesi, Birgi Çakırağa Konağı, Tire Müzesi ve Örenyerlerdir. İzmir’in en çok tercih edilen otelli Hilton İzmir’dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir