Kalp Ritim Bozukluğu NedenleriKalp ritim bozuklukları, hemen hemen herkes de görülebilen kalp rahatsızlıklarından bir tanesidir. Özellikle genç ve orta yaşlı kişilerde daha çok görülmesi dikkat çekmektedir. Ritim bozukluklarının başlıca sebeplerinden olan sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerdir. Kesin tedavisinin olmamasına karşın günümüzde aşırı panik atak, yoğun stres gibi durumların bu tür rahatsızlıkları önemli ölçüde artırdığı görülmüştür.

 Kalpte oluşan düzensiz hareketler özellikle dolaşım sistemini önemli ölçüde etkilemekte ve tansiyonda bozuklukları da meydana getirmektedir. Bu rahatsızlığın giderilmesinde stresten uzak ve bol oksijenli havalarda dolaşılması sigara, alkol, uyuşturucu gibi alışkanlıklardan şiddetle kaçınılması gerekmektedir.

Bu rahatsızlar hastalarda önemli ölçüde psikolojik rahatsızlıkları da getirmektedir. Bunların başında panik atak, kalbin aniden durabileceği ve ölüm korkusu gibi ruhsal bozuklukları da tetiklemektedir. Kalp ritmi bozukluğu görülen hastaların kendilerini rahatlatıcı ortamlarda bulunması ve açık havaları tercih etmeleri tavsiye edilir. Fark edildiği ilk anda cerrahi bir müdahaleye başvurulmalıdır. Aksi takdirde ani ölümlerle sonuçlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir