Karaciğer Hastalığının NedenleriKaraciğer vücudumuzun adeta filtresi gibidir. Yaşamımız için gerekli olan pek çok kimyasal olayın yaşandığı karaciğer de günde yaklaşık 1 litre safra salgılanıyor bunun dışında yağ, protein, şeker metabolizması düzenleniyor, vücudun ısısı ayarlanıyor vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminler burada oluşturuluyor. Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeler burada düzenleniyor. Karaciğer vücut için gerekli olan kan miktarını da düzenliyor.

Karaciğer ayrıca vücudun hormonlarını da ayarlama görevin de etkili durumdadır. Ancak onu yanlış yaşam şekli ile çok yoruyoruz ve yıpratıyoruz. Bu nedenle de diyaframın hemen altın da bulunan yaklaşık 2 kg ağarlığın da ki bu yumuşak organı geri dönüşümü olmayan karaciğer yağlanması ya da siroz gibi tehlikeli bir yola sokuyoruz.

Karaciğer hastalığının başlıca belirtileri şunlardır: bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık, mide-bağırsak şikayetleri, karın üst bölgesin de ağrı, yorgunluk, halsizlik, yüksek derece de ateşlenme, eklem ağrıları, gözün sararması, koyu idrar, açık renk dışkı bu hastalığın belirtileridir. Eğer bu belirtiler bir hasta da varsa acil tıbbi yardım almamız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir