Daha çok yaşlı insanlarda sıklıkla görülen göz hastalıklarından biriside kataraktır. Bu hastalık saydam olan göz merceğinin saydamlığını yitirmesi sonucunda meydana gelmektedir. Katarakt hastalığı sonucunda gözde bulunan renkler canlılığını yitirir ve görme oranı azalmaktadır. Bu hastalığa yakalanan insanlar daha öz görmekle birlikte çevresini bulanık olarak görmektedirler. Bu hastalık her yaştan insanda görülebilir ancak yaşlı insanlarda görülme oranı bir hayli fazladır.

Katarakt Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Gözlerde bulunan mavi renkler gittikçe sarı bir renge dönüşmektedir. İnsanların gözlerine bulanık bir perde inmektedir. Bu hastalığa yakalanan insanlar araba farlarından rahatsız olmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte katarakt oluşumu da artmaktadır. Günümüzde bu hastalığın tedavisi ameliyattır.  Bazı insanlar göz damlaları kullanmaktadır.

Ancak göz damlaları da bu hastalığa kesin çözüm değildir. Hastalığın tedavisinde ameliyata başvuran insanlar tekrar bu hastalığa yakalanmamaktadır. Günümüzde bu hastalığa yakalanan insanlardan %10 diyabet hastalarıdır. Hastalığın genel belirtileri şunlardır;  gözlerin rengini yitirmesi, ışıktan rahatsız olma, bulanık görme, çevreyi renksiz ve cansız görme gibi belirtileri vardır. Bu belirtilere rastlanan insanların direk olarak bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir