Günümüz de birçok insanın karşılaştığı durumlardan birisi olan kulak çınlaması tinnitus olarak da bilinmektedir. Kafa içerisinden gelen bu sesler zamanla görülmektedir ve çok fazla yaygındır. Kalın veya ince bir ses olarak duyulan bu çınlama tek kulağınızla ya da iki kulağınızla duyabilirsiniz. Kulak kiri geçici olarak kulak çınlamasına neden olmaktadır.

Enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulakta ki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi gibi nedenler kulak çınlamasına da sebep olmaktadır.  Bu hastalık çoğunlukla işitme sinirlerinin mikroskopla görülebilecek kadar küçük olan uçlarında meydana gelen hasarlardan nedeni ile ortaya çıkmaktadır ve birçok insanın sosyal faaliyetlerini engelleyebilecek dereceye kadar gelen bir hastalıktır.

Kulak Çınlaması

Özel bir tedavisi bulunmayan bu hastalığın gerçek nedeni bulunup ortadan kaldırıldığı takdirde kulak çınlaması son bulabilir. Bazı durumlar da her ne kadar test yapılırsa yapılsın hastalığın nedeni bulunamamaktadır. Hastalığının nedeni bulunamadığı takdirde kulak çınlaması hastalığını yaşamak istemiyorsanız şunları yapmalısınız; Yüksek sesli müziğe maruz kalmaktan korunmalı, Kan basıncı sürekli kontrol edilmeli,  Tuz alımını kısıtlanmalı aksi takdir de fazla tuz dolaşım sisteminizi bozmaktadır,  Tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı ve yemeğinize tuz eklememelisiniz, Sinir sistemine uyarıcı etkisi olan kahve, kola ve sigaradan uzak durulmalı, Günlük egzersizler kan akımınızı düzenler, Yeterince dinlenin ve çok yorulmaktan sakınmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir