94 yaşındaki Nelson Mandela bir haftadan daha fazla zatürre için tedavi edildikten sonra taburcu edildi gibi Güney Afrikalılar Milyonlarca Cumartesi günü rahat bir nefes aldı.

Onun TV obituary yanlışlıkla yayınlandı sırasında gergin bir dönemde biten sağlık korkutuyor bir dizi en son gelen en 94 yaşındaki kurtarma. Bazı yorumcular bu telefon ölümüne “bütün cehennem kurtulacağım” olan bir “Arap baharı” tetikleyebilir öngörüsünde bir radyo için “gidelim” için zaman ve bir arayanın olduğunu savundu.

Mandela’nın evinin Houghton, Johannesburg upmarket banliyösünde bir askeri ambulans alınmıştır gibi, yakınları ve arkadaşlarıyla olan irade yaşamak undimmed bir “sert adam” haraç ödedi.

Mandla Mandela, onun en büyük torunu ve siyasi varisi, ailesi küresel sempatizanlar tarafından sunulan destek için onu eve ve minnettar olması “boğulmuş” söyledi. Dedi ki: “Biz onun sağlığı konusunda endişeli değiliz biz onunla var zaman tadını çıkarıyor onunla her gün biz beslemek Yirmi üç yıl hapisten çıktıktan sonra, biz böyle zaman geçirmek asla düşünmedim Her…. an değerlidir. ”

Mandela’nın sağlık hapiste geçirdiği süre sonucunda uğradığı – o sabotaj için 27 yıl hapis cezası 18 yıl görev yaptı rüzgâra Robben Adası’nda gözaltında iken 1980’lerde tüberküloz sözleşmeli ve ciğerlerini olduğu söylenir o bir hapishane madende çalışırken zarar görmüş.

Onun uzun hapis rağmen, Mandela, eski düşmanları affetti ve cumhurbaşkanı 1993 yılında Nobel barış ödülü kazanan, birlikte çalışmak için her ırktan Güney Afrikalılar çağırdı olarak. Halen Irkçılığa karşı uzun kampanya yürütüyor ve daha sonra 1994 ve 1999 yılları arasında görevde oldukları süre içindeki ırksal uzlaşma savunduğu için yurtiçinde ve yurtdışında bilinir.

Ekonomik eşitsizlik, suç ve yolsuzluk tarafından kuşatılmış Yeni Güney Afrika’da, kendi halkının yükselen beklentileri kadar yaşamış değil, ama yine de onların kahramanı aracılığıyla umut görmüyorum.

1948 yılından bu yana Mandela bilinen ve apartheid rejimine karşı mahkemede ona savundu Veteran insan hakları avukatı George Bizos, şunları söyledi: “Ben çok memnunum Hiçbirimiz ölümsüzdür Ben onun için endişeleniyorum…”

Bizos, 84, itiraf: “O çıktığından beri hastanede birkaç kez olmuştur ama o hep geri sıçrama gibi görünüyor var O sert bir adam – genç bir adam olarak, o bir boksör oldu..”

Apartheid karşıtı kahraman hala yaşamak için çok şey var, Bizos ekledi. “O, elbette biraz zaman olmak zorunda. Ailesi onun hakkında da çok endişe vardır ve bu asla olmayacak inanıyorum. Büyük bir aile ve onu seviyor ve ona bakar sonra bir karısı var, ve ne zaman hepimiz üzgün olacak -. aile ve Güney Afrika, ama dünya çapında sadece ”

Bazı Güney Afrikalılar uyarıcı bir not vurdu. Pallo Jordan, eski devlet bakanı ve Mandela için konuşmaları, şunları söyledi: “Bu iyi bir haber ama biz gerçekçi olmak zorunda O çok eski:. Yüzyıl sınırlarını zorlayan oldukça insan için bir başarıdır.”

Jackson Mthembu, İktidardaki Afrika Ulusal Kongresi’nin ulusal sözcüsü, parti Mandela taburcu olmayı “kendi mutluluğu ifade” dedi. “Biz onlar sağlanan iyi bakım için hastane ve sağlık personeli teşekkür Cumhurbaşkanı Jacob Zuma katılmak,” diye ekledi. “Biz de onların duaları ve destekleri için tüm Güney Afrikalılar, çeşitli organizasyonlar ve dünya toplumu teşekkür ediyorum.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir