Nuri Alço 26 Nisan 1951 yılında Eskişehir de dünyaya geldi ailenin 3. Çocuğu olan Nuri başarılı bir eğitim öğretim hayatı geçirdi ilkokulunu adalet ilkokulunda okuduktan sonra ortaokulu okumak için devrim ortaokuluna geçti ve ardından Atatürk lisesine geçerek oradan başarı ile mezun oldun lise yıllarında sporla da ilgilenen Nuri Alço liseler arası spor müsabakalarında da bir çok derece aldı. Liseyi bitirmesinin ardından askere giden Nuri Alço acemi birliğini Erzincan talimgâh da yaptı. Usta birliğini ise Erzurum kandilli de tamamladı.

Sporcu kimliği olan Nuri Alço Altay spor kulübünde ve ordu milli takımında voleybol oynadı. İş hayatı oldukça hareketli geçen Nuri Alço önce bir bankada kredi istihbarat şefi olarak çalıştı ardından oradan istifa ederek bir ilaç firmasında çalışmaya başladı. Bu yıllarda İstanbul taşındı. İlaç firmasının afyon Eskişehir ve Kütahya mümesilliğini yaptı. İş icabı durmadan İstanbul gidip gelen Nuri Alço nun arkadaşları onun resimlerini artistlik seçmelerine yollaması için ikna etti. Nuri Alço bu seçmelerde dereceye girdi ve ardından iki yıl boyunca çalıştığı ilaç firmasından da ayrılarak İstanbul’da yaşamaya başladı. Saklambaç günaydın ve kelebek adlı gazetelerin fotoromanlarında oynadı.

Nuri Alço kısa zamanda üne kavuştu ve kendine özgü şık giyim tarzı ile tam bir fenomen oldu. Podyumların aranan isimleri arasına giren Nuri Alço bir çok tanınmış markanın da mankenliğini yaptı. 1977 yılında Ünsal emre ve sevda karacanın başrolünde oynadığı “ah bu ne dünya” isimli sinema filminde oynadı. Bu film Nuri Alço nun ilk filmi oldu. Nuri Alço 300ün üzerinde filmde boy gösterdi ve Türk sinemasının, Yeşilçam’ın göz bebeği oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir