Başkan Barack Obama ve Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye Kuzey Kore: Salı nükleer saldırı daha da bölgenin izole söyledi ve daha fazla provokasyonlar caydırmak için tüm araçları kullanmak için söz verdi.

“Pyongyang son zamanlarda tehdit Güney Kore ve ABD arasında bir kama sürücü ya da bir şekilde Kuzey uluslararası saygısını kazanmayı düşündüm ise, bugün Kuzey Kore yine başarısız olduğunu daha fazla kanıt ise,” Obama iki lider ile düzenlediği ortak basın toplantısında söyledi. “Amerika Birleşik Devletleri ve Kore Cumhuriyeti her zamanki gibi birleşik gibidir … Kuzey Kore her zamankinden daha izole olduğunu.”

Obama’nın Kuzey Kore’nin üretilen krizleri hiçbir uzun taviz ortaya çıkarmak ve Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri korumayı taahhüt söyledi.

“Amerika Birleşik Devletleri tamamen hazırlanmış ve konvansiyonel ve nükleer kuvvetler tarafından sağlanan caydırıcılık dahil olmak üzere mevcut yetenekleri, tam yelpazesi ile kendimizi ve müttefikleri savunma yeteneğine sahiptir,” Obama söyledi. “Asla tereddüt Kore Cumhuriyeti güvenliğine ABD’nin taahhüdü.”

President Park, Güney Kore’nin ilk kadın başkanı, o “hiçbir şekilde son zamanlarda daha da artan olmuştur Kuzey Kore’nin tehdit ve provokasyonlar, tahammül.” Dedi

O Kuzey Kore en son nükleer deneme yapılan kısa bir süre önce, Şubat ayında göreve, ve o zamandan beri Kuzey algılanan saldırganlık üzerinde sert bir tutum almıştır.

CBS Pazartesi günü bir röportajda, Geun-hye hatta küçük bir saldırı, bir askeri yanıt garanti söyledi.

“Evet, biz onları ödemek yapacak,” diye CBS News söyledi.

Ve Salı günkü basın toplantısında o “Kuzey Kore, sadece insanların mutluluğu pahasına nükleer silah geliştirmek için tutunur eğer hayatta kalmak için mümkün olmayacaktır” dedi.

Ancak, her iki cumhurbaşkanı Kuzey Kore lideri Kim Jong Un bir kayma için açık kapı bıraktı. Pazartesi günü, Kuzey Kore, bir ABD yetkilisine göre, Kore Yarımadası’nda gerginlik bir hareket hızı en son ipucu ülkenin doğu kesiminde bir fırlatma sitesinden iki mobil balistik füze çekildi.

“Biz uluslararası toplumun rejoining, uluslararası taahhütlere uyulmaması nükleer silahlardan arındırılması barışçıl bir yol alarak Kuzey Kore ihtimali açık kalır,” Obama söyledi.

Başkan Obama ve Başkan Park önceki gün Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Oval Ofis’te bir araya geldi ve basın toplantısı önce öğle yemeği vardı.

Iki ülke arasında savunma anlaşmasının 60. yıldönümüne denk bu hafta gezisi sırasında, Başkan Park, Arlington mezarlığı ziyaret etti askeri gazileri ile bir araya geldi ve Kongre Çarşamba ortak oturumunda ele planlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir