Oğul otu ‘nun iki çeşidi vardır. Birisi bahçe ve parklarda yetişen kısa ve güzel görünümlü olanıdır. Diğeri ise bitkisel karşımlarda kullanılmak üzere üretilen uzun soluk sarı ve beyazımtrak renkte yaprakları bulunan bir bitkisir. Çok yumşaktır. İnsan vücuduna her yönden faydalı bir bitkidir. Melisa ‘nın yaprakları öncelikle toplanır. Daha sonra ince olarak kıyılır ve yaprakları kurutulur. Oğul otunun limon gibi kokusu bulunmaktadır. Kokusu olmayan melisa bitkisi etki göstermemektedir.

Oğul otu (Melisa) ‘nın insana faydaları

Melisa bitkisinin insana çok miktarda faydası bulunmaktadır. Kalp ritmini ayarlayarak düzenli çalışmasını sağlamaktadır. İnsanın sinir sistemini düzene sokarak rahatlamasını sağlar. Beyin, sindirim sistemi ve rahim üzerinde kuvvetlendirici etkiye sahip olan bu bitkiyi kullanan herkes faydasını görmektedir. Depresyon, kansızlık, kulak çınlaması, stres nedeniyle baş ağrısı, mikrop öldürücü ve bunlar gibi birçok etkiyi ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.

Melisa bitkisi çayı

Melisa bitkisi ‘nin ince yapraklarını 2 yada 3 çay kaşığı alarak 1 bardak sıcak suyun içerisine konulur. 10 dakika beklendikten sonra süzerek yaprakları çayın içerisinden ayırınız. Bitki kesinlikle kaynatımamalıdır. Sıcak suyun içerisine atılarak demlenilmesi beklenmelidir. Bu çayı isteğe bağlı olarak bal ile tatlandırılarak gün içersinde 3 yada 4 bardak tüketebilirsniz.

Melisa çayını içen bir kişi çok kısa bir süre içersinde rahatlayarak kendini daha rahat ve huzurlu hissedecektir. İnsan içinde bulunan sıkıntıları söküp atan bu bitki çok etkilidir. Sizde de bu gibi sorunlar varsa melisa çayı ile bu sorunlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Melisa bitkisini baharatcılarda ve maketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Maliyeti çok düşük ve etkili olan bu ürün ile sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.Melisa bitkisi şampuanlarda ve cilt bakım kremlerinde çoğunlukla kullanılan bir bitkidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir