Ordu İlçeleri – Akkuş- Kabataş – Gürgentepe

     Dağlık ve dağınık yerleşimi olan Akkuş ilçesinin tarihi yazının bulunmasından öncesine dayanmaktadır. Yılın 4 veya 5 ayı karla, kalan aylar ise genellikle sis ve yağmur ile geçmektedir. Gürgen ve Çam ormanları bulunan Akkuş ilçesi temiz havası ve tabiat güzelliği ile insanları büyülemektedir.

     Karadeniz’in incisi Ordu ilinin bir ilçesi olan Kabataş, eski adı olan Karay Köy olarak da bilinmektedir. Her mevsim yağış alan bu ilçe sahil bölgelerinde yaşayanlara göre kış daha sert geçmektedir. İlçenin köyde yaşayan kısmının ekonomisi tarım, hayvancılığa dayanmaktadır. Kabataş Taşarası Mahallesinde bulunan Şifasuyu isimli su ile ziyaretçi akınına uğrayan Kabataş, bu suyun su kalp, damar, böbrek taşı vb. birçok hastalığa iyi gelmektedir.

    Ordu – Sivas karayolu üzerinde bulunmakta olan Gürgentepe, küçük bir yerleşim yeridir. Fındık ayının gelmesi ile nüfusunda artma görülmektedir. Kırkpınar yağlı güreşlerinden sonra bilinen en eski güreşler Gürgentepe hıdırellez şenliklerindedir. Bu şenliklere birçok insan katılmaktadır. Düzenlen bu şenlikler ile birçok insan eğlenerek sıkıntı ve streslerinden uzaklaşabilmektedir.

Daha  fazla bilgi için tıklayın.  Vikipedia  ordu ilçeleri

akkuş gürgentepe Kabatas-Ilcesi-resimleri-4

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir