Perşembe – Mesudiye Kumru   

Denizi ile insanları büyüleyen Ordu ilinin bir ilçesi olan Perşembe, Vona yarım adasında yer alması sebebi ile eskiden Vona olarak bilinmektedir. Uzun süre Roma ve Bizans hakimiyetinde kalan Perşembe, tarihte önemli bir yer taşımaktadır. Doğusunda Ordu, Batısında ise Fatsa bulunan Perşembe ilçesi merkeze 13 km uzaklıkta olması sebebi ile gezip görülebilecek yerler arasında yer almaktadır.

    Orta Karadeniz de bulunan ve Ordu ilinin bir ilçesi olan Kumru, dağlık bir alanda bulunan bir yerleşim yeridir. Akarsuları ile dikkat çekmekte olan bu ilçe doğal tatlı su kaynaklarına sahiptir. Dağlar ormanlar kaplı olup, gürgen, karaağaç, meşe, kestane, ceviz ve yüksek kesimlerde iğne yapraklı ağaçları ile insanlara doğal bir yapı manzarası sunmaktadır.

    Ordunun yüz ölçümü olarak en büyük ilçesi Mesudiye’dir. Bölgenin yöresel yemekleri turşular ve pancar yemekleridir. Her yöreye göre damak tatları da değişmektedir. Bu yörede de pancar ve turşu gibi yiyeceklerin hazırlanması farklıdır. Ordu merkeze 111 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçe nüfusu 5.700 geneli ise 20.000 civarındadır.

mesudiye kumru persembe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir