Pekmezin kemiklere,göze,çocuk gelişimine faydaları

Pekmez üzüm,dut ve inciri kaynatarak yapılır.En çok bu meyvelerle yapıldığında daha çok etki sağlaaktadır.İçeriğinde bulunan minerallr ve organik besinler sayesinde insan vücuduna büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.Pekmez içinde şeker bulunan her meyveden yapılmaktadır.Ama en çok üzümden yapılmaktadır.Pekmez içerisinde insan sağlığına yararlı bir çok vitamin bulundurmaktadır.

 

Pekmezin göze faydaları:

  • Pekmez gözlerinizi dış etkenlerden korur.Sağlıklı görmesini sağlar.Doşarıdan gelen mikroplara karşı direnci artırır.Görme özelliğini ve göz bebeğini güçlendirir.

Pekmez enerji verir mi?

  • Sporla uğraşanlar ve ağır işlerde çalışanlar çok enerji kaybederler ve yorulurlar.Pekmez insana içinde bulunan fruktoz ve glikoz ile sindirim sitemini hizlandırır.Enerji kaybını önler.Enerji depolar ve hızlı bir şekilde vücudunuza yayar.

Pekmez İçerisinde hangi mineraller vardır?

Pekmez içerisinde potasyum,magnezyum,demir,krom ve kalsiyum bulunmaktadır.Bu vitaminler sayesinde insan vücudu hastalıklara karşı bağışıklılık kazanıyor.Vucutta enerji kaybını önler ve vitamin ihtiyacını karşılar.

Pekmezin kemiklere faydası nelerdir?

  • Pekmez içerisinde kalsiyum bulundurmaktadır.Pekmez içerisinde bol miktarda demir bulunmaktadır.İnsan vücudu bu demir alır ve kullanabileceği değerlere dönüştürür.
  • 100gr pekmez içerisinde 400 gram kalsyum,10 gram demir bulundurmaktadır.Bu sayede kemiklerin gelişmesinde ve güçlenmesinde çok önemli bir besin kaynağıdır.

Pekmezin çocuk gelişimine faydaları nelerdir?

  • Pekmez içerisinde bulunan şekerin tamamı monasakkarittir.Çocukların ve bebeklerin gelişiminde çok önemli bir besin kaynağıdır.Çocukların beyin ve zeka gelişiminde çok önemli bir etkendir.Çocukların büyüme çağlarında bekmez takviye edilirse zihinsel açıda çok önemli bir yeri vardır.

  Pekmez süt ve süt ürünleriyle tüketildiğinde içindeki yararlı vitaminleri sütle birlikte veremiyor ve enerji kaybına neden oluyor.Pekmezi sade ve meyve sularıyla tüketmemiz gerekir.Meyve suyunun içindeki organik besinler pekmezle aynıdır ve güçlü ve sağlıklı bir etki yaratmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir