Rio karnavalı 1723’te ortaya çıkmıştır. Bulunduğunda asıl yapılmaya çalışılan oradaki bütün insanları sırılsıklam ıslatmaktı. İnsanlar ellerindeki su dolu bakraçlarla, maşrapalarla sokakta dolaşacak ve karşılarına çıkan herkesi ıslatacaktı. Bu eğlence dolu aktiviteye imparatorlar bile katılacaktı. 1855 yılında elindeki suyu bir imparatorun korumasına attığı için bir kadın tutuklanmıştı bile! Birçok imparator Bu olayı kısıtlayamayınca istemediler ve sonunda bu eğlence yasaklandı.

Zé Pereira da Rio karnavalında çok önemli roller oynuyor. 19. Yy.ın ortalarında Portekizli bir ayakkabıcı her karnaval gününde düdük, tava ile davul çalan arkadaşlarıyla birlikte sokaklarda dolaşırmış. Bu eğlenceye isteyen herkesi alırmış.

Rio karnavalı bu olaylar sonrasında insanların eğlenceli faaliyetler yapması, sıkıntılarını, acılarını, dertlerini unutma amaçlı ortaya çıkmış bir topluluk oyunu, eğlencesidir. Bu tür oyunlar genellikle insanların arzularını serbest bırakması için oluşturulmuştur. Toplumlardan bazıları bu oyunlara karşı çıkar ve bastırır, bazıları kontrol altında tutar bazıları ise saf bir kutlama amaçlı komple serbest bırakır. Rio Karnavalı genellikle Brezilya’da kutlandığı için Brezilyalı insanlar her zaman dansa, gülmeye hazırlıklıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir