Saç Dökülmesinin Sebepleri

Ereklerde ve kadınlarda büyük bir sorun haline gelen saç dökülmesi insanları büyük ölçüde etkilemektedir. Yastığınıza veya küvete bir kaç tel dökülmüşse merak etmeyin onların tedavisi bulunmakta fakat onlarca sacı dökülenler de var. Bu kişilerin acilen saçları için tedavi başlatması şarttır. Demir eksikliği ve C vitamini eksikliğinde saçlar büyük oranda dökülmektedir. Saç köklerinde bulunan dokular bu vitaminlerle beslenmektedir.

Bu vitaminlerin eksikliğinde saç kökleri canlılığını kaybederek dökülmeye başlamaktadır. Demir ile birlikte C vitamini alındığında saç dökülmelerin azaldığını ve bir süre içerisinde yok olduğunu göreceksiniz. Sağlık açısından antidepresan ilaçları kullanılmaktadır. Bu ilaçların saçları incelterek dökülmesine neden olabilmektedir. Doktorunuzla görüşüp ilacın dozunu ayarlayabilirsiniz.

Troit bezleriniz hızlı çalışıyorsa ve diyet yaparak bir an önce kilo vermek istiyorsanız bu durum saçlarınıza oldukca fazla zarar vermektedir. Kilo vermek için kendinizi sıkıntıya sokuyorsunuz ve besinlerden kısıyorsunuz. Bu durum direk saç köklerinize etki etmektedir. Saç kökleriniz bu durumda aniden zarar görerek etkisini kaybedebilir. Doktor kontrolünde saç bakım ilaçları kullanmanızda fazda olacaktır.

Stres yapmak saçlarınızın en güçlü düşmanıdır. Stress yaptığınızda kandaki beyaz hücreler saç köklerine saldırır ve saçlarınız büyük ölçüde zarar görür. Stress sonucunda saçlarınız zarar gördüğünde saçlarını tekrar eski haline getirmek hiç kolay olmayabilir. Saç kökeri çok zayıf hücrelerdir. Zarar gördüğünde tekrar toparlanması uzun zaman alabilir. Bu yüzden saçlarınıza bakım yapmayı unutmayınız. Saç kökleriniz sizin için çok değerli olması gereklidir. Saç kökleriniz zarar gördüğü takdirde saçsız kala ihtimalinizin çok yüksek olduğu aklınızda kalalı bence. Saçlarınızı en az yıl da bir kez kontrol ettirin bol vitaminli yiyeceklerle saçlarınızı besleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir