Osmanlı padişahı II. Selim tarafından ünlü mimarcı Mimar Sinan’a yaptırdığı ve Mimar Sinan’ın en iyi eserim dediği Selimiye camii Edirne’de bulunmaktadır. Osmanlı devleti mimarisinin de en önemli eserlerinden sayılan caminin yapımına 1568 tarihinde başlanılmış açılışı ise II. Selimin ölümünün ardından 14 mart 1575 de gerçekleşmiştir.
Kesme taştan yapılan cami iç bölümüyle 1.620 m2’lik,tümüyle 2.475 m2’lik bir alanı kaplamaktadır. Mimarlık tarihinde en geniş mekâna kurulmuş olan Selimiye Camisi, yerden yüksekliği 43.28 m., 31.30m. çapında ki kubbesiyle oldukça dikkat çekmektedir. Kubbe, 6 m. genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan 8 büyük payeye oturur. Köşelerde dört, Mihrap yerinde bir yarım kubbe merkezi kubbeyi destekler.
Camii, kubbe kasnağında 32 küçük pencereyle aydınlatılmaktadır. Camiinin önünde 18 kubbe ve 16 sütunla çevrili revak bulunmaktadır. Ortada, oldukça hoş dizayn edilmiş mermerden bir şadırvan vardır. Caminin 3.80 m. çapında, 70.89 m. yüksekliğindeki üçer şerefeli 4 adet minaresi vardır. Camiiye uygulanan hoş görünüme sahip çini süslemeleri ile oldukça dikkat çekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir