Sporun Kansere olan Etkisi

Günümüz birçok insan çeşitli sebepler nedeni ile çeşitli kanserlere yakalanmaktadır. Bazı insanlar tedavi görüp iyileşebilirken bazı insanlar ise tedavi görmesine rağmen hayatını kaybetmektedir. Spor günümüz de insan sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Spor birçok hastalığa karşı vücudun direncinin artmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zaman da insanların hastalıklar ile savaşmasına da yardımcı olmaktadır.

Düzenli bedensel etkinlikler kanser hastalarının işlevsel kapasitelerini artırmakta, hastalığın ve tedavinin kısıtlayıcı etkilerini ortadan kaldırılmasını yardımcı olmakta olan spor, kişinin kendi dinç ve gevşemiş hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bedensel etkinlikler vücutta bulunan fazla yağların atılmasına ve obezite oluşumunun yanı sıra obezitenin insan sağlığına getirmiş olduğu hastalıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.

Spor yapmak kişinin kendini mutlu hissetmesine ve vücudun direncinin artmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kişi kanser karşısın da kendini güçsüz ve yenik hissetmeyerek kanserle mücadele edebilecektir. Spor yapan kişiler başta bağırsak olmak üzere meme, prostat, rahim gibi kanser türlerine karşı korunmaktadır. Spor yapan insanların bağışıklık sistemi güçlü ve hızlı çalışır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir