Su Deposu Kirlenme Nedenleri

Tabiatta hiçbir şey yoktur ki durduğu yerde kirlenmeden dursun. Bir bardak sudan tutunda gökyüzündeki buluta kadar yer yüzündeki bütün maddeler güneşin, rüzgarın ve diğer fiziksel , çevresel etmenlerin etkisi ile kirlenir.

Elbette bir reklam filminde denildiği gibi “Kirlenmek Güzeldir” diyemeyeceğim size çünkü kirlenmek, çevremizdeki maddelerin özelliklede gıdaların kirlenmesi zararlı sonuçlar doğurabilir.

Bir bardak suyun dahi durduğu yerde kirlenebileceğinizi belirtmiştik bu kaçınılmazdır; çünkü güneşin ışınları, rüzgar gibi dış etmenlerden ötürü su durduğu yerde kirlenir.

Bahçemizde yer alan su deposu geliyor aklıma suyun kirlenmesi konusundan bahsedilince. Uzun süre kullanmadığımız dışarıda sakladığımız su deposunu açtığımızda suyun içinden soyun, koku gelmişti ayrıca su depomuzun içi paslanmıştı. Bende bu durum hakkında araştırma yaparak şu bilgilere ulaştım.

Su deposunun kirlenme nedenleri :

Su depoları na doldurulan sular yaklaşık 4-6 ay sonra su deposunun plastik olması ve güneşin etkisi ile kimyasal reaksiyonlara uğrar, bu reaksiyonlar sonucunda suyun içerisinde bulunan kireç, mangan ve demir gibi maddeler su deposunun kirlenip zarar görmesine neden olur.

Su depolarının özellikle muhafaza edilmesi çok önemlidir. Su deposunun koyulduğu yerden su deposunun konumuna, su giriş ve su çıkış kapaklarının açık-kapalı olmasına kadar pek çok konu su deposunun kirlenmesine neden olabilir. O yüzden su depoları direk güneş alan yerlerden uzak tutulması ve kapakları kapalı halde muhafaza edilmelidir. Çık bırakılan kapaklardan haşereler ve fareler gibi zararlı canlılar su deposuna girerek suyun ve su deposunun kirlenmesine neden olabilir.

Su depolarının plastik olduğunu göz önüne alındığında muhafaza edilmesi çok önemlidir. Bunun için su depolarının kaplaması iyi yapılmalıdır. Aksi taktirde kaplaması iyi yapılmayan su depoları çevresel etkenlerin etkisiyle kirlenip zarar görebilir.

Şunu unutmamalıyız “Her madde kirlenir; ancak bizler onların korumasını iyi yaparak bunu en aza indirgeyebiliriz.”Su depolarının korunması da çok kolaydır ve bu noktalara dikkat ederek su depolarının ve içerisindeki suyun zarar görmesini engelleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir