Uzay enkaz aktif ele sürece, bazı uydu yörünge önümüzdeki 200 yıl içinde son derece tehlikeli olacak, yeni bir çalışma öneriyor.

Araştırma felaket çarpışma olasılığı Dünya gözlemlemek için esas kullanılan yüksekliklerde az beş ile dokuz yıl her oluşacak bulundu.

Ve çalışma yaptı bilim adamları, sonuçları iyimser olduğunu söylüyor – gerçek sonuç muhtemelen çok daha kötü olurdu.

Bugüne kadar, uzay çağı büyük çarpışmalar sadece bir avuç olmuştur.

Çalışma Kurumlar Arası Uzay Enkaz Koordinasyon Komitesi yapılmıştır.

Terk roket kademeleri, feshedilmiş uydular ve patladı parçaları – Bu dünya hükümetleri “uzay çöplüğü” konusunu tartışmak, üzerinden küresel bir forumdur.

Avrupa, ABD, İtalya, İngiltere, Japonya ve Hindistan uzay ajansları tüm, en son araştırma için gelecekte uzay ortamında modellemek için kendi uzman ve metodoloji kullanarak her bir katkıda bulunmuştur.

Simüle vadeli
Çoğu düşük dünya yörüngesinde (bunun altında, yükseklik 2.000 km) ile ilgili idi. Kritik Dünya gözlem veri döndürmek misyonlar çoğunluğu çalıştırmak eğilimindedir yerdir.

200 yıllık süre içinde nesneler 10cm ve daha büyük sayısında sürekli bir artış – Tüm altı modelleme grupları genel olarak aynı bulgu ile çıktı.

Bu büyüme 700 km ve 1000 km arasında rakımlarda nesneler arasında çarpışmalar çoğunlukla sürüldü.

Düşük sonu tahmini% 19 artış vardı; high-end tahmini bir% 36 artış içindi. Birlikte ele alındığında, büyüme% 30 oldu. Bu simülasyonlar yüzlerce ortalamasıdır.

Dönemde felaket çarpışma kümülatif sayısı için, aralık biraz üzerinde 20 hemen altında 40 gitti.

Biraz endişe verici, tahmin iş biraz iyimser varsayımlar yaptı.

Bir “25 yıllık iktidarı” ile% 90 uyum oldu. Bu onun görevi tamamlandıktan sonra yörüngesinden kendi ekipman kaldırılması için dünyanın uzay ajansları tarafından kabul edilen en iyi uygulama zaman sınırıdır.

Diğer yarısı boş yakıt ve basınç tanklarından daha fazla patlamalar olacağını bir fikir olduğunu ve eski pilleri – enkaz parçaları önemli bir nedeni bugüne kadar.

Konsept geliştirme
“Henüz 25 yıllık iktidarı ile% 90 uyum de kesinlikle değiliz ve biz üç kez yaklaşık bir yıl ortalama patlama olayları görmek,” Uzay Enkaz üzerinde 6. Avrupa Konferansı’nda araştırma bulguları ayrıntılı Dr Hugh Lewis, açıkladı Pazartesi günü Darmstadt, Almanya,.

“Bu ileri bir iyimser bakmak, ve durum biz çalışmada sunulan ne daha kötü olacak söylemek adil,” IADC için Birleşik Krallık Uzay Ajansı delege BBC News söyledi.

“Yani bizim çalışma bir mesaj bu enkaz-azaltıcı önlemler ile daha iyi yapmamız gereken, ama bile ile biz de diğer yaklaşımlar dikkate almak gerekir. Seçeneklerden biri açıkça aktif enkaz çıkarılmasıdır.”

Dünya çapında araştırma grupları onları yörüngesinden dışarı çekmek için, eski roket organları ve uydu yakalamak için stratejiler oluşturulması vardır.

Önceki modelleme çalışması her yıl sadece birkaç anahtar öğeleri kaldırarak enkaz büyüme üzerinde önemli bir sınırlayıcı etkisi olabileceğini belirtti.

En fikirler bir kanca veya robot kelepçe ile belki de, bir gereksiz vücut için tahrik modülü ekleme içerir.

Harpoon fikir
Geliştirilmekte olan bir İngiltere kavramı bir zıpkın olduğunu. Bu yakın mesafeden talihsiz hedefe ateş olacaktır.
Zıpkın uzay enkaz nesne kavrama olur ucunda barbuslar vardır
Mermi için gergin bir tahrik paketi sonra atmosferde yakmak için, önemsiz aşağı römorkör olacaktır.

BBC ilk geri Ekim ayında bu kavramı rapor, zıpkın sadece 2m kısa bir aralığında test ateş ediliyordu.

Bu hafta Darmstadt konferansta rapor edilecek en son test, çok daha uzun bir mesafeden ve daha gerçekçi, dönen hedefe ateş zıpkın gördü.

“Testlerimiz çok iyi ilerlemiştir ve her şey beklendiği gibi ölçekleme gibi görünüyor,” Astrium İngiltere’den Dr Jaime Reed, açıkladı.

“Şimdi çok daha güçlü bir silah yükseltilmiş ettik ve 10m üzerinde zıpkın ateş edilmiştir – gerçek bir enkaz kaldırma misyonu karşılamak zorunda beklediğiniz mesafe tür.

“Bizim zıpkın de şimdi uydu içinde çok ileri gitmez emin olmak için bir amortisör vardır ve biz bağlı ip ile ateş oldum. Bu uçuş çok istikrarlı.”

Çin testi
Şu anda düzenli olarak takip edilmektedir yörüngede yaklaşık 20.000 insan yapımı nesneler vardır. Bu nüfusun yaklaşık üçte ikisi Düşük Dünya yörüngesinde bulunmaktadır.

Ancak bunlar, sadece büyük, kolay görmek öğelerdir. Görünmeyen etrafında hareket karşısında 1-10cm arasında büyüklüğü arasında değişen yaklaşık 500.000 parçacıklardır ve belki de 1 cm daha küçük diğer parçacıkların on milyonlarca.

Bir operasyonel uzay grev eğer bir zarar mermi olmak için en küçük parçası için yeterli hız – Bu materyalin tüm saniyede birkaç kilometre hızla seyahat ediyor.

İki önemli olaylar son yıllarda enkaz sorunu önemli ölçüde ekledik.

İlk kendi emekli hava uzay birinde 2007 yılında Çinliler tarafından yapılan yıkıcı anti-uydu testi oldu.

Diğer, 2009 yılında, Cosmos 2.251 ve Iridium 33 uydular arasındaki çarpışma oldu.

Birlikte ele alındığında, bu iki olay aslında harcanan roket patlamaları önemsiz üretimi azaltmak için önceki 20 yıl içinde yapılmış olan tüm azaltma kazançlar reddedildiği.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir