Yazıcı  Kurma

Bilgisayara yazıcı nasıl kurulur, yazıcı programı nasıl yüklenilir, driver nasıl tanıtılır sorularının cevabını  verceğiz.  İlk olarak yapmamız gereken  yazıcımıza ait cd yi bilgiayarımızın cd romuna takalım  ve çalıştıralım. Önümüze  çıkan pencerede ise ileri veya  next  yazısı gelir.  İleri veya next diyoruz  daha sonradan kurulum yapar kendisi otomatik ileri ileri  şeklinde gelen pencerelere  devam diyoruz.

Sizden  sen sonda yazıcıyı bağlanamanızı ister, usb kablosunu takın ve elektiriğini açın kendisi otomatik restart yapar ve bekleyin. İçerisine boş kağıt bırakn sınama sayfası çıkarır. Bu şekilde yazıcımızı kurduk.

Yukarı da driver cdsi olan yazıcıyı kurmayı anlattık şimdi ise  yazıcının driver programını internetten  arayıp download etme işlemi ve kurulumunu anlatacağız.

Yazıcımızın modeline arkasında bakıyoruz. Samsung 5520  örneğin bunu google da aratıyoruz. Samsung 5520 yazıcı driver download yazıyoruz ve ilk gelen siteye giriş yapıyoruz. Sitede download linkini bulup buradan indiriyouz bu işlem internetinizin hızına göre   süresi değişebilir.

İndirdiğimiz programı  çalıştıryoruz ve  yukarıda ki kurulum işlemini yapıyoruz.

Not : Windows 7 , Vista , Windows 2003 işetim sistemlerinde otomatik yazıcıyı tanır. Sistem dosyalarının içerisinde  işletim sistemi kurulurken otomatik yükleme yapar ve bir aygıt bağlandığında otomatik tanır.

Yazıcı hataları;

  • Yazıcıdan çıktı almak istiyorsunuz ama  sorunlar karşılaşıyorsunuz, bu sorun  yazıcı pc ye tanıtılmamış olabilir.
  • Yazıcıda kağıt olamayabilir. No paper hatası verir.

Sağalt köşede beklemeye alır metin belgesi içerisine,  yazıcı hatalarının çoğu  budur birden fazla gönderme sonucu oluşur ve  işlem donar  sayfa yazdırma işlemini yapmaz. Bu hatayla karşılaşmamak için bir kere yazdır  yapalım ve bekleyelim yazıcını çıktı alam süresi yavaş ise  1 dakika sonra yazdırma işlemini devreye sokar.

Bir başka hata ise ağda yazıcı kullanma ortak paylaşım verme ; ağda ana pc den  yazıcı ortak paylaşıma açılır ve diğer pcler tarafıdan   ağ yolula çıktı alabilirler.

Ağda Yazıcı Tanıtma

Kısaca sizlere ağda yazıcı tanıtma işlemini anlatayım. Başlat menüsünde  Aygıt ve Yazıcılara tıklayalım  ve gelen pencerede hangi yazıcıyı kullanıyorsanız onu seçin ve üzerine sağ tıklayın varsayılan yazıcı olarak atayınız.  Diğer bilgiyarlar ağdaki yazıcıyı seçer ve onun üzerinden yazdırma işlemini kolaylıkla yaparlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*