Ben orta yaşlı olduğunu fark an, bir ay ya da öylesine önce Pazartesi günü 04:25 geldi. Ben Londra’nın Southbank BFI idi ve sadece Benjamin Cook adlı film yapımcısı bir genç tarafından yapılan YouTube, Becoming adında 15 dakikalık bir belgesel izlemiştim. Postbox-kızıl saç ve alt dudağının bir acı görünümlü piercing vardır Cook, dört dost youtubers, 20’li yaşların başında tüm tartışmalara sahne şimdi oldu. Ben onlar hiç bir fikrim yoktu ama birinin bir azınlık idi. Bunlar arasında, beş dünya çapında neredeyse 4m tescilli taraftar (kendi YouTube kanalı ‘abone’) var, ve daha milyonlarca insan iş ve yaşamları ile yakından tanıdık. Onlar oldukça rock yıldızları rastladı; Matt Smith kim kongre bir doktor kadar açık olursa daha ben hayal ne gibi olur.

Kafamda geri açıkça benim gibi onların orta-OK-geç 30s birine yönelik değildi Cook filmi, bir bölümünde oynadı. “Sen bir sürü insan … YouTube alamadım fark etmiş olabilirsiniz,” diye kamera lensi aşağı bakarak, dedi. “Çoğu insan aynı şekilde onlar engellenen bir tuvalet ya Piers Morgan televizyon kariyerine yaptığınız gibi YouTube tedavi: onlar ne olduğunu veya kim yaptı ama onlar muhtemelen bok sadece dolu ve onlar birisi için terk edeceğiz anlamaya nasıl bilmiyorum Başka başa. ”

Cook dudak bir alay gibi kıvrılmış. “Ve YouTube’un durumda o değil belki bir utanç Ya da en azından şu an için, YouTube bizim sırrımız gibi hissediyor, Çünkü: Biz YouTube ham untethered yetenek bir hub olduğunu biliyoruz, biz meşgul bir yer, deney.. O ne olursa olsun – – ve TV bir şekilde oluşturabilirsiniz. ancak hayal edebilir ”

Ben YouTube hafife ediyorum hissetmeye başlamıştı, ve ben tek değilim bahse girerim. Site ancak sadece pasif bir şekilde hayatımızın çoğunda bulunmaktadır: Biz Zlatan Ibrahimovic harikası golü izini ya Psy sitesi “Gangnam Style” 1.488, 814.712 kez izlemek için, Nora piyano çalma kedi videoyu bulmak için oraya gitmek . Orada YouTube’da taşlar olabilir, ama video 72 saat ile avlamak için zaman var her dakika, tarih olabilir?

Eh, BFI de tarama kanıtlara, gençler yapmak ve özellikle kızlar 13 ve 17 yaş arası. Bieber temizleyicileri ile sevimli orta-sınıf erkek video bloglar (“vlogs”) Ne arıyor vardır, makyaj instructionals, Bieber temizleyicileri, ve video-oyun “playthroughs” ile sevimli orta sınıf çocukları içeren komedi skeçler, adım- tamamlamadan adım kılavuzlar, Resident Evil 5, söylüyorlar. Hiç çocuk kendi yatak yapıyorsun, ya da neden onlar 16 saat bir gün için onların telefonları yapıştırılmış merak ettiyseniz, YouTube Becoming Cook 12 bölümlük ilk taksidi izlemek gerekir. Tüm ekran eğlence başlığı olduğu giderek hedeflenmiş ve kişiselleştirilmiş yönde istiyorsanız, çok kontrol dışarı değer. Yakında fark edeceksiniz bir şey süperstar youtubers bu yeni nesil bir web kamerası ile kendi yatak odası oturan sadece utangaç çocuklar olmamasıdır. İşte bu başladı ama çok kazançlı bir iş haline başarmış nasıl olabilir.

Bir Toy Story T-shirt ve siyah kapüşonlu, BFI panelde oldu Charlie McDonnell, atın. O GCSE için revize erteleyerek zaman O, 2007 yılında YouTube kanalı charlieissocoollike yarattı. Onun vlogs aboneleri ve görünümleri racked olarak gelecek yıl, YouTube içeriği yaratıcıları ile reklam gelirlerini bölmek başladı. A-level sonra McDonnell bir seçim vardı: üniversiteye gitmek ya da tam zamanlı bir Vlogger haline. O ikinci seçti, bir ev satın aldı ve – Wired dergisinin Şubat sayısında göre, o ortaya hangi kapağında – Şimdi ailesi daha, reklamlar ve mal satış, kazanır. Yürek seyircinin çoğu için – – O artık bir kız arkadaşı olduğunu itiraf charlieissocoollike ilgili son mesajları bilime nerdy dersler, bir Alzheimer Derneği için bağış için itiraz ve dahil ettik.

McDonnell arkadaşı ve ev arkadaşı, Alex Day adlı Essex, 23 yaşındaki Vlogger ve şarkıcı-söz yazarı, Forbes tarafından “müziğin geleceği” olarak tarif edilmiştir. O eğlence için tekrar 2006 yılında YouTube kanalı, nerimon yarattı. O şarkı ve müzik videoları gibi hayatını filme konuşkan güncelleştirmeleri koyar. O sadık aşağıdaki geliştirdi ve arkasında büyük bir etiket olmadan alabilir ne kadar görmek için karar verdi. Cevap Aralık 2011 yılında, onun tek Forever Yours küresel 130.000 indirme ile, İngiltere listelerinde No4 oldu; ilk iki telif çek fazla £ 100,000 geldi. (1000’den fazla kişi dünya çapında şu anda sadece kendi YouTube gelirlerinden fazla 100.000 $ yıllık kazanmak.)

Geleneksel medya, özellikle TV, bu dersler gerektiğini artan bir fikir birliği yoktur. “YouTube pazar lideri gibi davranmaya başlıyor,” Elisabeth Murdoch onu 2012 MacTaggart konuşmasında kaydetti. “Doğrudan-to-tüketici ilişkileri oluşturmak için YouTube kullanıyor kendi platformu çamaşır makineleri … Markalar ve yetenek kediler ev yapımı videoların dayandığını kendi riski inanın. Michelle Phan ile dünyanın en popüler makyaj uzmanı 600 milyon views Evet -.. bir 22 yaşındaki Lady Gaga makyaj üzerine koyarak oluşturulan küresel bir Olimpiyat kitleye eşdeğerdir ”

Bu, bazı nesiller yanlış anlamalar kaldığı BFI da netleşti. “Bir çok şirket hala kesmek ya da amatör olarak youtubers görüntülemek,” compere, Christopher Bingham, Bing (onun kanalı slomozovo olduğu) olarak bilinen 22 yaşındaki film yapımcısı dedi. “Ben onlar bana ödemek istemiyordu ve bu oldukça sık olur şey çünkü Jamie Oliver ile bir toplantı kapatmak zorunda kaldı. Bunu söylemek olurdu serin gibi, ‘Evet, ben Sainsbury reklamlarının televizyonda bu adamla tanıştım ‘ben bir profesyonelim. Eğer bana bir kıyak yapıyorsun gibi bana, ücretsiz bir şey yapmak için fırsat atlamak bekliyorsanız? No ” Belki eski medya için bu yorum en korkunç kısmı bu yirmi somethings olduğu süpermarket reklam için en iyi Jamie Oliver olduğunu bilirler.

YouTube San Diego hayvanat bahçesindeki fil muhafaza bir video bir yükleme ile 23 Nisan 2005 tarihinde doğdu. Sadece üzerinde 1 milyar Pound’luk Aralık 2006’da Google tarafından satın alınan ve başlangıçta bir kar açmak için tehdit etmeden her yıl katlanarak büyüdü. Site TrueView, izin kullanıcıların kolayca kendi reklamlar neredeyse üçte ikisi atlamak için bir sistem tanıtıldı O zaman 2010 yılının sonunda kararlı değişti; yenilik Google şimdi insanlar sonuna kadar izledin olanlar için çok daha fazla şarj olduğunu olmak.

Ama 2012 YouTube yaş geldi yıl oldu. Iki ana nedeni vardır: İlk biz izleyiciler olarak, giderek daha aktif olarak seçtiğiniz niş içerik çizilmiş olmasıdır. Anne, baba ve iki çocuk, kutu yuvarlak oturma karasal kanallar gösteriyor olursa olsun seyretme fikri quaintly çağdışı olduğunu. YouTube küresel bir havuz bizi potansiyel olarak milyonlarca verirken Kablolu televizyon kanalları yüzlerce sunuyor. İkinci teknolojisi artık internet içeriğini izlemek için daha çok yönlülük sağlar olmasıdır. Bir make-up video ipuçları kopyalama için, banyoda bir akıllı telefon kullanmayı tercih olabilir; bir tablette yatakta vlogs izleyebilirsiniz; daha uzun, daha stilize yapımları için, hala büyük ekran var.

“Televizyon bir monolog ise ardından YouTube bir konuşma olduğunu,” Benjamin Cook diyor. “TV toplumlu tarafı 10 yıldır eskimiş oldu. X Factor veya Olimpiyatları aniden herkes tekrar tv yuvarlak kalabalık, ama genel olarak TV sadece bana daha uzak hissediyor alırsınız, doktor gibi bir şey. Ben yatakta oturup ve seyretmek Charlie McDonnell son vlog ve size çok yakın hissediyorum – sana bir arkadaş takip ediyoruz gibi “.

Kitleye Bu doğrudan ve samimi bağlantı belki YouTube’un en devrimci öğesidir. “Tamamen farklı bir şey, yaratıcıları bir sürü yaratıcı süreç kendi izleyici dahil olduğunu,” Sara Mormino, Avrupa’da YouTube içerik operasyonları direktörü diyor. “Böylece seyirci soru sormak, onlar Yorum isteyin ve onlar da izliyor tam bir istatistik bakmak edebiliyoruz. Onlar seyirci onlar gibi ve en sevmediğiniz videolar kendi zamanlarının çoğunu geçirdiği yerlerde, anlamak ve sonra kendi içeriği uyum. Televizyonda bir sürü oluyor görmüyorum. ”

Bu nedenle, youtubers – platformu için özel içerik yapanlar – daha sık bir televizyon segment üretim daha, tiyatro ya da canlı müzik çalmaya sürecini karşılaştırmak olacaktır. Görüşleri acil ve mizacı vardı dürüst ve onlar terzi kendi performansları bir video sonrası her zaman. Böyle bir ortam kuduz fandom doğurmuştur. İlk bakışta, video bloglar vahşi popülerlik şaşırtıcı görünebilir – Gerçekten, bir fincan çay yapma 17-year-old boy bir dört dakikalık bir video için 3m izleme? Ama daha izlemek, size en iyi vloggers bazı ortak özellikleri paylaşmak olduğunu fark etmeye başlar: onlar akıllı ve gerçek, ve onlar sadece biraz daha komik ve kitlelerini daha serin. Büyük saç ya da zarar vermez. Başka bir deyişle, bunlar en iyi şekilde arkadaşlarına veya siber erkek malzeme mükemmeldir.

Siber-sevgili hakkında ne? İşte mükemmel kadın vloggers hiçbir sıkıntısı olduğunu ama onların erkek meslektaşları şu yakın bir şey yok. Bunun nedeni kısmen içeriği üzerinde görünüm sabitleşmek eğilimindedir YouTube’un vahşice kişisel yorumlar bölümünde, olabilir, ama basit bir nedenle genç kızlar (video bloglar en hırslı tüketiciler) erkeklerde sadece daha fazla ilgi olmasıdır.

Lex Croucher olan kanal tyrannosauruslexxx 64.000 olan 21 yaşındaki öğrenci. Onun vlogs kesinlikle otobiyografik başladı ama son zamanlarda daha sivri, sorun liderliğindeki Musings çekmiştir; onu en popüler mesajları Your Boyfriend için Say değil Play-Doh ve 15 Things üzerinde olmuştur, dedi. “Izleyicilerin çoğunluğunu kızlar olduğundan, bunları bir sürü sadece erkek youtubers fantezi düşünmek zorundayız,” diyor. “Sen bir çocuksun ve güzel-yeterince saçak var ise, her zaman çok fazla çaba koymak zorunda değilsiniz.”

En ünlü youtubers sık bir nimet ve bir lanet onların şöhret arayan – Geçen yılın sonunda McDonnell ve Chris Kendall (aka crabstickz) hem onlar çünkü basıncı ve dikkat YouTube bırakarak düşünüyor olduğunu ima etti. Thomas Ridgewell, onun tomska kanal (1.7m aboneler) üzerine filmler ve animasyonlar üretir kim 22 yaşındaki, onun iffetsiz mizah ve kaygan çizilmiş genç erkek, efektler odaklı videolar hayranlarının çoğu sıradışı. “Bir YouTube ünlü olmak Perks olmadan gerçek bir ünlü olmak gibi,” Ridgewell diyor. “Kimse oluyor: ‘Hey adamım, bu serin partiye gelmek Burada bir jet var!’ Size bakarak marka ve insanların büyük bir miktar olduğunu yeterince büyük, ama size kitleye kendini uzak olduğunu yeterince büyük değilsin. Yani yüzünüze doğru vardır, üstünde hiçbir oturma var senin kule, ‘Merhaba insanlar.’ diyerek Orada onlardan daha var ve onlar birbirlerinin üstüne yığılmış çünkü senden daha yüksektir. Dehşet verici. ”

Ridgewell onların popülerlik yararlanmanıza nasıl çalışıyoruz süperstar youtubers biridir. Onlar için, Gangnam Stil milyar hit geçmek için ilk video olma o kadar önemli değildir. Onlar daha bir 30 dakikalık belgesel 97m izleyiciler çekmiştir tartışmalı Kony 2012 filmi, ilgisini vardır. Geçmişte, orada YouTube videolarını dört dakikayı geçmemelidir gayrı kural, ve sen onlar başka bir şey üzerine tıklamadan önce ilk 15 saniye içinde izleyici kapmak zorunda gelmiştir. Ancak izleyiciler, hatta düşünceli daha hasta hale geldiğini kanıtlar vardır.

Ridgewell platformda tüm özelliklerini başlatmak için umut ederken McDonnell anda, YouTube için kısa anlatı filmler üzerinde çalışıyor. Cook sürmekte Becoming YouTube proje sonunda üç saatten fazla koşacaktır. “Kendimi TV ya da film atlama görmüyorum,” Ridgewell diyor. “Ben şu anda bir film yapmak istedim ve ben £ 500,000 Gerekirse, ben muhtemelen sadece kitleme gidebiliriz: ‘Hey guys, ben yapmak şeyler gördüm, sen güven bana, sen bana vermek istiyorsun birkaç sterlin bir film yapmak? ‘ Ve onlar-cekti ve ben bir film yapmak ve YouTube’da koymak istiyorum.

“Içerik yaratıcıları olarak, biz bu seçimi, söylemek zorundayım ‘Tamam, artık içerik veya akıllı içerik alışması,'” diye devam ediyor. “Biz bu altın çağ, biz değiştirmek ve orta kaydırmaya gücüne sahip internet televizyon belirleyici çağında olan Muazzam bir kimyasal reaksiyon gibi:. Online eğlence atomu parçalamaktan sensin.”

Eğer youtubers konuşmak zaman, o eski stil yayıncıları, kendi ürün için küçümseme ve bazen ilgi eksikliği endişe olmalı düşünmek zor değil. Ne bu nesil (ve onların izleyici) platformu hakkında seviyor onunla büyüdüm, bu yüzden kendilerine ait gibi hissediyor. Onlar büyükler tarafından aracısız, videolar yapmak ve onların akran grubu tarafından değerlendirilecektir onları dünyaya söndürüldü. Filmler, tutarsız bazen shambolic, ama bu olabilir – ve burada punk hareketi yankıları vardır – onların itiraz büyük bir parçasıdır. “YouTube evimiz gibi hissediyorum bize iyi bir parça var,” Bing diyor.

Tabii ki, bir izleyici ve Paranın olduğu yerde, uzun bir “gizli” kalması olası değildir. YouTube’da için özel video oluşturma geleneksel yayıncılar (örneğin BBC ve ITN gibi) yanı sıra ünlüler (Jamie Oliver, Madonna) almak amaçlamaktadır olarak 2012 yılında Google, Orijinal Kanallar girişim başlatıyor dolar 300m geçirdi. Bu arada, Ocak 2012 yılında, Elisabeth Murdoch yapım şirketi, Parlatıcı, ChannelFlip, bazı popüler youtubers temsil eden bir medya ajansı satın aldı ve hızla genişlemektedir. Müzik patronu Simon Cowell de dikkate almıştır: Geçen ay o Youtube’da Sen Generation adlı yeni bir yetenek trol başlattı. Orada her iki haftada bir yeni yarışmalar – video seçmelere tarafından girin – ve sunum için ilki, birincisi, Cuma günü açıklandı.

Sitenin karşısında, bu videoları daha parlak ve iddialı hale geliyor ve ticari büyüyen bir anlamda olduğunu zaten açıktır. Bir kullanıcı YouTube’da “ortağı” olmak için zor değil: sadece içerik dahil tüm haklarına sahip ve reklamlar videoları ile gösterilir izin vermek için bir onay kutusunu zorunda. Ortaklar 10.000 ‘den fazla abonesi var, bunlar YouTube Oluşturan Uzay, bir suit düzenleme gelmiştir Londra’nın merkezinde high-end stüdyo, voice-over kabinleri, eğitim kursları ve uzun kameralar ve kuleleri bir dizi kullanmak için uygun hale Çoğu youtubers ile başlayan temel kiti yolu.

YouTube henüz fromTV devralmaya hazır değil – Google’da bile yöneticiler iddia olur. Onun ahlâki hala temelde hobisi olduğunu ve özgün programlar için kendi bütçeleri gibi BBC ve Sky gibi kanalların küçük bir kısmını temsil ediyor. “Bu bir sıfır toplamlı oyun değil,” YouTube’un Sara Mormino diyor. “Deneyimi her türlü boşluk var – bir başka öldürecek değil.”

Ancak bu hırslı genç film yapımcıları televizyon üstünlüğü için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Toplum ve seyirci ile etkileşimin önemini Onların temel anlayış açıkça eğlence geleceğidir. “Ben YouTube’a bir atlama taşı olduğunu söyleyemem, bir sörf tahtası gibi daha fazla,” Ridgewell diyor. “Biz bu dalga sürme konum ve şu anda durdurulamaz bir tsunami dönüşüyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir